Reklama
Reklama

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Hortensje w ogrodzie wyglądają pięknie, lecz ich widok nikogo już nie dziwi. Są nieco oklepane, dlatego w tym roku rozważ zastąpienie ich innymi roślinami. Możesz postawić na uprawę lwich paszczy, które również są kolorowe i łatwe w pielęgnacji, a wyglądają ciekawiej. Jeśli posadzisz je w czerwcu, za kilka tygodni twoi sąsiedzi oszaleją z zazdrości na widok pięknych kwiatów obsypujących rabaty.

Jeśli znudziły ci się już hortensje ogrodowe, jeszcze w czerwcu posadź na swojej działce lwie paszcze. Tak często określa się piękną kolorową roślinę jednoroczną, której prawdziwa nazwa to wyżlin większy (z łac. Antirrhinum majus). \

Gatunek ten pochodzi z obszarów Europy Południowej i Afryki Północnej, ale rewelacyjnie odnajduje się również w polskim, umiarkowanym klimacie. Uprawa lwich paszczy nie jest skomplikowana. 

Mają niewielkie wymagania, a jednocześnie egzotycznymi roślinami o licznych walorach estetycznych, których pewno pozazdroszczą ci ich wszyscy sąsiedzi, ponieważ bujne kolorowe kwiaty przyciągają uwagę z drugiego końca ulicy.

Lwia paszcza, czyli wyżlin większy. Jak wygląda ta egzotyczna roślina?

Lwie paszcze są jednymi z najpiękniejszych roślin, które możesz posadzić w czerwcu. Kwitną w lipcu i sierpniu, a ich charakterystyczna uroda sprawia, że zawsze wybija się na pierwszy plan pośród innych gatunków. 

Wyżliny większe osiągają od 20 cm do 1 metra wysokości. Mają wielobarwne kwiaty, przybierające odcienie od bieli, przez rozmaite żółcie, pomarańcz, róż i czerwień aż do bordowego. Mogą być jednolite, dwubarwne albo wielobarwne. 

Korony wyżlinów są zrośnięte do połowy długości, a później dzielą się na dwie części - jedną szeroką, a drugą rozdętą i wzniesioną (stąd też powszechnie nazywa się je lwimi paszczami). Nie jest to jednak jedyne określenie dla tego gatunku, który w Anglii określa się je często kłapiącymi smokami (snapdragons). 

Może cię zainteresować: Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

Uprawa lwich paszczy nie jest trudna. Mają tylko kilka wymagań

Jeśli zdecydujesz się na uprawę lwich paszczy, musisz pamiętać o kilku zasadach, bo dzięki temu później będziesz cieszyć się bujnymi kwiatami. Po pierwsze, stanowisko dla tej rośliny musi być jasne i słoneczne. Na miejsce stałe możesz wysadzać je od połowy maja do końca czerwca, w rozstawie od 15 do 20 x 30 cm.

Idealne podłoże dla lwich paszczy to wilgotna i żyzna gleba o wysokim poziomie przepuszczalności i lekko kwaśnym lub naturalnym odczynie pH. Tradycyjna ziemia ogrodowa powinna zostać wymieszana z odrobiną piasku, naturalnym kompostem lub torfem.

Czytaj również: Begonie nigdy nie kwitły tak obficie. Po tym nawozie obsypią się kwiatami

Pielęgnacja lwich paszczy w ogrodzie. Pamiętaj o podlewaniu

Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji lwich paszczy jest ich podlewanie, ponieważ uwielbiają wodę. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach po posadzeniu gleba wokół nich powinna być stale lekko wilgotna. W miarę wzrostu rośliny wystarczy nawadniać raz w tygodniu, (a przy opadach nawet rzadziej). Uważaj jednak, by nie spryskiwać przy tym liści. 

Przed rozpoczęciem kwitnienia lwie paszcze warto również odżywiać za pomocą rozpuszczalnego granulowanego nawozu. Dzięki temu będą jeszcze piękniej się prezentować. 

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | sadzenie