Posadź tę roślinę na balkonie. W sezonie utonie w czerwonych kwiatach
Dekorując swój balkon lub taras, często stawiamy na sprawdzone już okazy. W tym roku warto jednak wypróbować pewną mniej znaną roślinę, która nie tylko ma nietypowe kwiaty, ale i oczarowuje swoim przyjemnym aromatem. Sprawdź, dlaczego warto mieć ją na swoim balkonie, a także jak o nią dbać.
Ta roślina może być prawdziwą królową naszego balkonu. Mowa o kufliku cytrynowym, który zachwyca swoimi barwnymi, a równocześnie wyjątkowymi kwiatami, które odróżniają tę roślinę od innych okazów. W dodatku wydziela on przyjemny aromat. Podpowiadamy, jak pielęgnować kuflika cytrynowego, aby pięknie zakwitał.
Kuflik cytrynowy wyróżnia się wśród znanych nam roślin przede wszystkim swoimi kwiatami. Nie posiadają one tradycyjnych, delikatnych płatków, a zamiast tego, na krzewie znajdują się podłużne pędy, zwieńczone cieniutkimi jak szpileczki elementami. Są one gęsto rozłożone i w całości mogą przypominać szczotkę.
Kwiaty kuflika cytrynowego występują zazwyczaj w kolorze czerwonym, ale istnieją również odmiany o barwie różowej oraz białej. Co więcej, roślina ta nieprzypadkowo ma taką nazwę, bowiem roztacza ona przyjemny cytrynowy zapach. Nie tylko umila on przebywanie w pobliżu tej rośliny, ale także z racji tego, że ma ona właściwości miododajne, przyciąga między innymi motyle.
W dodatku obecność tej rośliny na balkonie może sprawić, że pojawi się na nim fruczak gołąbek, nazywany polskim koliberkiem, który jest prawdziwym zjawiskiem dla miłośników przyrody, gdyż je on rzadko spotykany.
Czytaj również: Zapomnij o przewracających się mieczykach. Tak robią to doświadczeni ogrodnicy
Kuflik cytrynowy nie jest przystosowany do hodowania w gruncie. Jest to więc idealna roślina dla osób, które chcą urozmaicić swój balkon lub taras. Uprawa tego okazu wbrew pozorom nie jest skomplikowana. Podstawą jest zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska. Najlepsze będzie słoneczne lub półcieniste miejsce, które jest osłonięte do wiatru.
Gleba, w której umieszczamy nasz okaz, powinna być lekko kwaśna, próchnicza oraz przepuszczalna. Warto także zadbać o uzupełnienie jej o keramzyt, aby uniknąć zastojów wody. Istotne jest również to, w jaki sposób podlewamy kuflika cytrynowego. Należy to robić regularnie, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Podłoże powinno być ciągle lekko wilgotne, ale nie mokre, aby nie doprowadzić do gnicia korzeni.
Pamiętajmy również, że roślina ta źle znosi nadmiar wapnia, więc do podlewania jej powinniśmy używać wody odstanej lub deszczówki. Zadbajmy także o zasilanie kuflika wieloskładnikowymi nawozami dla roślin kwitnących. Powinnyśmy to robić co dwa tygodnie.
Ważne jest również to, aby po przekwitnięciu przyciąć roślinę. Podczas tego zabiegu nie tylko usuwamy przekwitłe kwiatostany, ale także skracamy pędy o połowę. Dzięki temu wzmocnimy nasz okaz i zadbamy o jego wygląd.
Zobacz też:
Zamiokulkas nie chce rosnąć? Wypróbuj japońską metodę podlewania, a w mig zobaczysz nowe liście
Posadź zamiast hortensji. Sąsiedzi będą pytać, skąd ta cudowna roślina
To najlepszy nawóz do rododendronów. Zamienia się w kolorowe kule kwiatów