Reklama
Reklama

Obok tej rośliny nie sposób przejść obojętnie. Kwiecień to idealny czas, żeby rozpocząć jej uprawę

Rośliny te lata temu gościły w ogrodach, ale wraz z upływem czasu zostały one nieco zapomniane. Jakiś czas temu wróciły jednak do łask i stały się bardzo modne, w związku z czym wiele osób chce je uprawiać na swojej posesji. Mowa o gipsówkach, które zachwycają swoim subtelnym wyglądem i zachęcają łatwą pielęgnacją. Sprawdź, jak o nie dbać i dlaczego warto właśnie teraz zacząć ich uprawę.

Gipsówka jest rośliną, która zdecydowanie przyciąga spojrzenie. Jej liczne, drobne kwiaty są delikatne, ale równocześnie ciężkie do przeoczenia. Wiele osób docenia subtelną urodę tej rośliny i chce ją uprawiać w swoim ogrodzie. Właśnie teraz jest na to najlepszy czas. Podpowiadamy, jak rozpocząć uprawę gipsówki oraz jak ją pielęgnować, aby pięknie kwitła.

Co warto wiedzieć o gipsówce? To wyjątkowa roślina

Gipsówka to roślina, która występuje na terenach Azji oraz Europy. Możemy ją spotkać w naturalnym środowisku również w Polsce, ale podlega ona częściowej ochronie. Okaz ten jest także określany łyszczcem. Do popularnych odmian gipsówki zalicza się m.in. łyszczec wiechowaty, łyszczec rogownicowaty, łyszczec polny oraz gipsówka wytworna.

Roślina ta wyróżnia się swoimi licznymi kwiatami. Na jednej roślinie może być ich nawet sto. Co prawdą są one niewielkie i składają się z pięciu listków, ale zebrane w okazałe kwiatostany, robią wrażenie. Zazwyczaj mają one kolor biały, ale możemy także znaleźć gipsówkę, która ma różowy lub fioletowy odcień.

To, jak długa jest łodyga gipsówki, zależne jest od konkretnej odmiany, ale może ona osiągać nawet metr wysokości. Liście rośliny są zielone i mają lancetowaty kształt. Dzięki swojemu rozbudowanemu pokrojowi łyszczec może być piękną ozdobą ogrodów, tarasów czy skalniaków.

Czytaj również: Po śniadaniu rozkrusz i rozsyp pod agrestem. Podziękuje ci mnóstwem owoców

Uprawa gipsówki - jak ją pielęgnować, aby bujnie kwitła? O tym musisz pamiętać

Chcąc rozpocząć uprawę tej urokliwej rośliny, warto wziąć się za to właśnie teraz, ponieważ rośliny możemy wysiewać w kwietniu lub maju. Jest to więc idealny moment, by wprowadzić do swojego ogrodu te piękne kwiaty.

Roślina ta najlepiej będzie się rozwijała na ciepłym oraz słonecznym środowisku. Wobec tego warto umieścić ją w południowej lub zachodniej części ogrodu. Podłoże, w której ją uprawiamy, powinno być lekkie oraz przepuszczalne. W przypadku, gdy ziemia jest zbyt zbita, warto rozluźnić ją, używając piasku lub drobnego żwiru. Ważne jest także to, by gleba miała odczyn obojętny lub zasadowy.

Nie zapominajmy również o regularnym podlewaniu rośliny. Gipsówka źle znosi nadmiar wody, ale także zbytnie przesuszenie, które może wpłynąć na gorsze kwitnienie. Warto więc systematycznie kontrolować stan podłoża i podlewać roślinę średnio raz na tydzień.

Z kolei, jeśli chodzi o nawożenie gipsówki, to zazwyczaj jest ono zbędne oraz nie zaleca się wykonywania go bez wyraźnej potrzeby, ponieważ roślina nie ma wysokich wymagań odnośnie składników odżywczych, a jej kwiaty źle reagują na ich nadmiar. W związku z tym lepiej nie przeprowadzać tego zabiegu i pozwolić gipsówce samodzielnie się rozwijać.

Zobacz też:

W kwietniu zacznij podlewać tym rabarbar. Obrodzi jak nigdy wcześniej

Widzisz to na gałązkach pomidorów? Przez błahy błąd możesz pożegnać plony

Zrób to z bzem w kwietniu. Będzie tonął w kwiatach przez wiele lat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | uprawa roślin | pielęgnacja roślin