Reklama
Reklama

Nie masz ręki do storczyków? Zastąp je tą piękną i banalną w uprawie rośliną

Wiele osób ceni storczyki za ich urodę. Są to jednak kwiaty, których uprawa nie należy do najłatwiejszych. Wobec tego, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z roślinami, możemy postawić na inny okaz, który jest równie piękny, ale znacznie mniej skomplikowany w pielęgnacji. Podpowiadamy, jaką roślinę warto uprawiać zamiast storczyka.

Śniedek wątpliwy jest rośliną, którą zachwyca swoim wyglądem. Co więcej, chcąc cieszyć się jego urodą, nie musimy się martwić skomplikowaną pielęgnacją rośliny. W dodatku śniedek może być uprawiany zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie. Sprawdź, co warto wiedzieć o śniedku wątpliwym i jak o niego dbać, aby odwdzięczył się pięknym i bujnym kwitnieniem.

Śniedek wątpliwy - co to za roślina? To warto o nim

Śniedek wątpliwy jest byliną cebulową, która naturalnie rośnie w Afryce oraz w Azji. Należy on do tej samej rodziny roślin, co hiacynty, co sprawia, że śniedek nieco przypomina te kwiaty swoją budową. Ma on wąskie, lancetowate liście i najczęściej dorasta do około 50 cm. Jednak możemy kupić odmiany zarówno niższe, jak i wyższe.

Spomiędzy liści śniedka wątpliwego wyrastają masywne pędy kwiatowe, na których szczycie rosną piękne kwiaty, które mają po 6 płatków. Najczęściej można spotkać kwiatostany o kolorze pomarańczowym, rzadziej możemy zaobserwować kolor czerwony czy żółty. Kwiaty śniedka wątpliwego utrzymują się przez około 6 tygodni.

Jak pielęgnować śniedka wątpliwego w doniczce? Oto jego podstawowe wymagania

Śniedki wątpliwe znane są z tego, że doskonale rosną w doniczkach. Chcąc jednak, by dobrze się rozwijały, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Roślina ta najlepiej będzie się czuła na stanowisku z dużą ilością światła.

Oprócz tego zadbajmy o to, by śniedek wątpliwy był umieszczony w glebie, która jest przepuszczalna, żyzna oraz ma odczyn zbliżony do obojętnego. Pielęgnując ten kwiat, podlewajmy go co kilka dni. Róbmy to jednak dopiero wtedy, gdy ziemia lekko przeschnie. Zadbajmy również o to, by w doniczce znajdowały się otwory drenażowe.

Po przekwitnięciu rośliny należy ściąć cały pęd kwiatowy. W momencie, gdy zaschną także liście śniedka, przenosimy roślinę w chłodne miejsce oraz ograniczamy zasilanie wodą. Pozwoli to okazowi odpowiednio przejść przez okres spoczynku.

Czytaj również: Nie wyrzucaj kartonu po mleku, wynieś go do ogrodu. W mig pożegnasz uciążliwy problem

Uprawa w ogrodzie - czego potrzebuje śniedek wątpliwy?

Śniedkami wątpliwymi możemy jednak udekorować nie tylko swój dom, ale i ogród. Z powodzeniem można sadzić te rośliny w ogrodzie, robiąc to w połowie maja. Tak posadzony śniedek zakwitnie późnym latem. Inną opcją jest posadzenie cebuli rośliny w marcu w doniczkach w domu i przeniesienie ich do ogrodu w maju, dzięki czemu śniedek zakwitnie szybciej.

Pamiętajmy, by umieszczając rośliny w ogrodzie, wybierać im miejsce jasne, ale także nieusytuowane w pełnym słońcu. Gleba, w której sadzony będzie śniedek wątpliwy, powinna być przepuszczalna i próchnicza. Jeśli chodzi o uprawę, to roślinę pielęgnujemy tak, jak w przypadku okazów doniczkowych.

Zobacz też:

Liście zamiokulkasa żółkną? Kwiaciarka podpowiada, jak go uratować

Zamiast wyrzucać czerstwy chleb, wynieś go do ogrodu. Ilość plonów cię zaskoczy

Widzisz takie pędy na krzakach ogórków? Zanim je usuniesz, przeczytaj

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | kwiaty | uprawa roślin