Tego storczyki potrzebują wiosną. Nie zapomnij, jeśli chcesz, by bujnie kwitły
Wiosna to czas, gdy przyroda zaczynać się powoli budzić. Dotyczy to również okazów, które uprawiamy w swoim domu. Warto więc zwrócić uwagę na swoje storczyki i wykonać kilka istotnych zabiegów, aby mogły one pięknie rozkwitać. W dodatku musimy nieco zmienić rutynę pielęgnacyjną naszych roślin. Sprawdź, jak dbać o storczyki wiosną.
Często po zimie nasze storczyki marnieją. Wtedy to warto wraz z nadejściem wiosny wprowadzić szereg zmian oraz wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki którym rośliny odżyją i w dodatku pięknie zakwitną. Podpowiadamy, jak dbać o storczyki wiosną oraz jakie warunki im zapewnić podczas cieplejszych dni.
Wiosną musimy zadbać o nasze storczyki. Podstawą jest wykonanie pewnych zabiegów, dzięki którym nasza roślina zacznie się lepiej rozwijać i w rezultacie pięknie zakwitnie. Pierwszą kwestią, o którą należy się zatroszczyć, jest przesadzanie storczyków. Wykonujemy je zwłaszcza w przypadku, gdy korzenie przerastają już doniczkę, a podłoże utraciło swoją pierwotną strukturę.
Podczas wymiany ziemi, należy pamiętać o tym, że nowe podłoże powinno być przewiewne, lekkie oraz przepuszczalne. Najlepiej użyć produktu przeznaczonego specjalnie dla storczyków. Dodatkowo podczas przesadzania zadbajmy o usunięcie starych oraz martwych korzeni. Istotne jest również to, aby nie przekładać rośliny do dużo większej doniczki, zatrzymującej wodę, aby uniknąć gnicia korzeni.
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który należy wykonać wiosną, jest nawożenie storczyka. Jest ono kluczowe dla obfitego kwitnienia rośliny. W tym celu należy stosować nawozy specjalnie dedykowane storczykom. Używamy ich co dwa tygodnie, stosując rozcieńczoną dawkę, ponieważ w przypadku tych roślin, lepiej dostarczyć mniej niż więcej składników mineralnych, ponieważ mogłoby to doprowadzić do poparzenia korzeni.
Czytaj również: Zapomnij o przewracających się mieczykach. Tak robią to doświadczeni ogrodnicy
Po zimie istotne jest nie tylko wykonanie powyższych zabiegów, ale i zmienienie nawyków. Z racji tego, że robi się coraz cieplej i jest więcej światła, musimy wprowadzić kilka zmian. Przede wszystkim w chłodniejsze miesiące ograniczyliśmy podlewanie storczyków. Wraz z nadejściem wiosny, warto dostarczać im więcej wilgoci, zasilając je wodą raz w tygodniu.
Najlepiej robić to poprzez zanurzenie doniczki w wodzie na około 15 minut i odcedzenie później nadmiaru wilgoci. Pamiętajmy, że do podlewania storczyków, powinniśmy używać wody odstanej, deszczówki lub wody przefiltrowanej, ponieważ kranówka będzie zbyt twarda.
Oprócz tego weźmy pod uwagę fakt, że storczyki nie lubią bezpośredniego słońca, które często prowadzi do poparzenia liści. Wobec tego wiosną przestawmy je na parapet wschodni lub zachodni. Dodatkowo warto zwiększyć temperaturę otoczenia, aby stymulować roślinę do rozwoju oraz kwitnienia.
Nie zapominajmy także o tym, aby po zimie dokładnie obejrzeć nasze okazy. Niepokojącymi sygnałami powinny być dla nas zwiędłe liście, plamy lub białe naloty. Wtedy to najlepiej od razu zidentyfikować problem i podjąć odpowiednie działania. Oznaką tego, ze nasz storczyk jest w pełni zdrowy, są jędrne, zielone liście oraz srebrzysto-zielone korzenie.
Zobacz też:
Krety nienawidzą tej rośliny. Skutecznie je odstrasza, a do tego obłędnie wygląda
Koniecznie posadź w ogrodzie. Ma małe wymagania, a kwitnie obłędnie
Zamiast do sałatki, wlej trochę do pnia drzewa. Pozbędziesz się go bez koparki