Jest w co drugim ogrodzie, bo bajecznie kwitnie. Ta roślina stwarza jednak zagrożenie
Ta bajecznie piękna roślina w sezonie wiosenno-letnim często zdobi ogrody i balkony, Ze względu na śródziemnomorskie pochodzenie i typową dla tego klimatu urodę kojarzy się z Chorwacją. Może być uprawiana w Polsce, jednak zanim zdecydujesz się ją posadzić, dwa razy pomyśl. Jest bowiem tak niebezpieczna, że przestrzega przed nią sanepid.
Oleander zwyczajny zachwyca spektakularną urodą, lecz jego urokliwa fasada bywa zwodnicza. Trzeba mieć świadomość, że ta popularna roślina ozdobna kryje w sobie śmiertelne niebezpieczeństwo.
To trujący gatunek, który można posadzić. Pięknego wylądu nie można mu odmówić, jednak przy jego uprawie musisz zachować szczególną ostrożność. Wszelkie prace z nim związane zawsze wykonuj w rękawicach ochronnych i nigdy nie umieszczaj go w miejscach do których dostęp mają dzieci czy zwierzęta.
Może cię zainteresować: Nie masz ręki do storczyków? Zastąp je tą piękną i banalną w uprawie rośliną
Oleander zwyczajny jest rośliną o śródziemnomorskim pochodzeniu, która zapiera dech w piersiach urodą swych różowych, białych, czerwonych lub żółtych kwiatów, które pojawiają się od maja i cieszą oczy aż do października.
Niestety spektakularna uroda jest w przypadku oleandrów przykrywką dla ich trujących właściwości, przed którymi przestrzega nawet sanepid. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koszalinie przypomniała jakiś czas temu, że zawierają m.in. oleandrynę i glikozydy nasercowe.
W skrajnych przypadkach po spożyciu oleandry mogą więc doprowadzić do zatrzymania akcji serca, a także do zaburzeń jego rytmu, drgawek, bóli brzucha, wymiotów czy biegunek.
Zapewne nie przyszłoby ci nawet do głowy, aby go jeść, jednak niebezpieczne może być już samo zetknięcie rośliny z błonami śluzowymi lub uszkodzoną skórą np. przy przycinaniu oleandrów pospolitych. Dlatego tak ważne jest noszenie rękawiczek i odzieży ochronnej i trzymanie go z dala od zwierząt czy maluchów.
Czytaj również: Chcesz, by pelargonie bujnie kwitły przez cały sezon? Wystarczy, że zrobisz to
Jeśli mimo wszystko te rośliny i tak ci się podobają, nie musisz rezygnować z ich uprawy. Wystarczy, że zachowasz środki ostrożności. Pamiętaj, że choć w naturalnym środowisku oleander pospolity jest kilkumetrowym krzewem, w polskich warunkach najlepiej posadzić go w donicy.
Wiosną i latem możesz wynieść je do ogrodu, na balkon czy taras. Nie przetrwa zimy na zewnątrz z uwagi na zamiłowanie do ciepłego, słonecznego stanowiska. Jeśli chodzi o zalecane podłoże do uprawy oleandra, idealna będzie przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze gleba.
Nie zapomnij o regularnym podlewaniu oleandrów w sezonie, aby nie zaczęły więdnąć i gubić kwiatów. Nie przesadź jednak z ilością podawanej mu wody, bo wtedy może zgnić.
Zobacz też:
Wiosna, a storczyk nie chce kwitnąć? Zrób to, by obsypał się pąkami
Włóż torebkę po herbacie do doniczki z tą rośliną. Podziękuje ci bujnymi liśćmi