Reklama
Reklama

Podlewaj aloes w ten sposób, a błyskawicznie zacznie rosnąć

Liście twojego aloesu w doniczce żółkną, a roślina zupełnie nie chce rosnąć? W takim razie istnieje duża szansa, że popełniasz poważny błąd w pielęgnacji tego sukulenta. Przyczyną problemu najczęściej jest nieodpowiednie nawadnianie, dlatego podpowiadamy, jak prawidłowo podlewać aloes w doniczce tak, by i jakiej wody używać do podlewania aloesu.

Aloes naturalnie porasta tereny Półwyspu Arabskiego i Afryki. Istnieje duża szansa, że natkniesz się na niego również podczas wakacji na Madagaskarze, a w polskim, umiarkowanym klimacie z powodzeniem możesz uprawiać go jako roślinę doniczkową. 

Pamiętaj jednak, że ten uroczy sukulent wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W uprawie aloesu kluczowe jest to, jaką metodą i jak często dostarczasz mu wody. Sprawdź, czy na pewno wiesz, jak podlewać aloes tak, by rósł silny, czuł i prezentował się nienagannie.

Aloes nie wymaga częstego podlewania, ale nawet on potrzebuje wody

W związku z tym, że aloes naturalnie występuje w ciepłym i suchym klimacie, zmuszony był przystosować się do życia na słonecznych stanowiskach i piaszczystym, lub kamienistym podłożu z utrudnionym dostępem do wody. W swoich grubych, mięsistych liściach roślina nauczył się więc gromadzić i magazynować wodę oraz niezbędne substancje odżywcze po to, aby móc później wykorzystać je, gdy będą mu potrzebne. Z tego względu nie jest rośliną doniczkową, która wymagałaby częstego podlewania. 

Nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie o tym zapomnieć, bo wtedy jego liście zaczną się marszczyć i zwijać, a w końcu aloes może nawet obumrzeć. Wodę powinieneś dostarczać mu regularnie, ale w małych ilościach. Podlewanie powinno odbywać się rano lub wieczorem.

  • latem aloes podlewaj - co 7-10 dni
  • zimą aloes podlewaj - raz na 2-3 tygodnie

Po tym poznasz, że przelewasz aloes w doniczce. Roślina sama da ci o tym znać

Jeżeli przesadzisz z podlewaniem aloesu, twój piękny sukulent może szybko ubumrzeć. Jeżeli zauważysz na jego liściach żółte albo brązowe plamy, liście będą mięknąć lub zaczną odpadać, to najprawdopodobniej jesteś na dobrej drodze, by doprowadzić swoją roślinę doniczkową do całkowitej ruiny. 

Podlewaniem aloesu powinieneś zajmować się wtedy, gdy wierzchnia warstwa jego gleby będzie wydawać się już lekko przesuszona. Nie dostarczaj mu dodatkowej wody. jeżeli ziemia w doniczce nadal jest wilgotna.

Może cię zainteresować: Monstera marnieje? Zamiast po drogie odżywki, sięgnij po ten produkt

Stosuj tę technikę podlewania aloesu, a przez lata będzie zdrowo rósł

Do nawadniania rośliny nadaje się zarówno deszczówka, jak i przegotowana lub przefiltrowana kranówka o temperaturze pokojowej. Technika podlewania aloesu ma ogromne znaczenie. Wlewaj wodę w taki sposób, by nie zamoczyć liści. A gdy sukulent zostanie już nawodniony, pozbądź się nadmiaru cieczy z podstawki, bo zalegająca mogłaby doprowadzić do ich gnicia i rozwoju chorób grzybowych.

Zobacz też:

Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie