Reklama
Reklama

Papryka zakwitła zbyt wcześnie? Zrób to, a zbierzesz 2 razy więcej plonów

Papryka to roślina o długim okresie wegetacyjnym. Często zdarza się, że zaczyna kwitnąć zbyt wcześnie – jeszcze w pojemniku, zanim zdąży zbudować odpowiednią masę liści i silny system korzeniowy. Choć pierwszy kwiat może wydawać się zapowiedzią urodzaju, w rzeczywistości jego obecność może znacznie ograniczyć rozwój rośliny. Wystarczy jednak zastosować jeden prosty zabieg, aby poprawić kondycję papryki i zwiększyć plon nawet dwukrotnie. Na czym polega i jak go poprawnie przeprowadzić? Wyjaśniamy.

Dlaczego papryka kwitnie zbyt wcześnie?

W uprawie amatorskiej papryka (łac. Capsicum annuum L.) często zakwita jeszcze jako młoda sadzonka. Najczęściej dzieje się tak, gdy roślina za długo przebywała w pojemnikach. Dlatego nie powinno się odwlekać sadzenia papryki do gruntu. Na młode sadzonki źle wpływa także uprawa w zbyt wysokiej temperaturze (powyżej 25°C) przy jednoczesnym niedoborze światła. W takich warunkach roślina stara się jak najszybciej zakwitnąć, co odbywa się kosztem jej rozwoju wegetatywnego. 

Zamiast budować silne pędy i zdrowe liście, papryka wytwarza pierwszy, tzw. koronny kwiat, który pojawia się na rozwidleniu głównego pędu. Problem całej sytuacji polega na tym, że tak wczesne zawiązanie owocu hamuje rozwój części nadziemnej i ogranicza dalsze kwitnienie, negatywnie wpływając na plon końcowy. Energia rośliny zostaje przekierowana na rozwój pojedynczego owocu, zamiast na budowanie systemu asymilacyjnego.

Kiedy i jak oberwać pierwsze kwiaty papryki?

Jeżeli papryka zakwitła jeszcze przed przesadzeniem do gruntu – pierwszy kwiat należy usunąć. Dotyczy to zwłaszcza tych, pojawiających się na rozgałęzieniu głównego pędu, czyli właśnie kwiatów koronnych. Usunięcie pierwszych kwiatów papryki pozwala jej skupić się na rozwoju systemu korzeniowego oraz liści, co jest ważne dla jej dalszego wzrostu. Silna roślina lepiej poradzi sobie z zawiązywaniem owoców, których nie tylko będzie więcej, ale także będą lepiej rozwinięte. Papryka zyska wówczas także większą odporność na niekorzystne warunki – w tym choroby, suszę czy silne nasłonecznienie.

Kwiaty papryki powinno się usuwać do momentu, aż roślina osiągnie dojrzałość i gotowość do owocowania. To znaczy:

  • powinna mieć co najmniej 6–8 dobrze rozwiniętych liści;
  • powinna posiadać silny system korzeniowy (czyli dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową);
  • jej pęd główny powinien być sztywny i gruby.

W przypadku odmiany szklarniowej lub balkonowej, która zaczyna kwitnienie wyjątkowo wcześnie, zaleca się usuwanie kwiatów przez 1-2 tygodnie po przesadzeniu do gruntu lub większego pojemnika. Natomiast w uprawie tunelowej lub gruntowej zabieg ten wykonuje się do momentu, gdy nocne temperatury przekraczają 16°C – to sygnał, że roślina poradzi sobie już z dalszym wzrostem i kwitnieniem bez wspomagania.

Przeczytaj także: Doświadczeni ogrodnicy podlewają tym ogórki. Plony zbierają taczkami

Zabieg ten należy wykonywać ręcznie – wystarczy delikatnie skręcić szypułkę kwiatu palcami tuż przy łodydze. Najlepiej robić to rano, gdy rośliny są jędrne i mniej podatne na uszkodzenia. W przypadku większych, starszych sadzonek dopuszczalne jest użycie czystego nożyka ogrodniczego. Precyzyjne cięcie wykonane w odpowiednim czasie nie powoduje stresu fizjologicznego u rośliny i nie wpływa negatywnie na jej dalszy rozwój.

Czy każda papryka wymaga usuwania kwiatów?

Papryki wczesne i karłowe, np. typu mini bell, chili lub papryki ozdobne, mają naturalną tendencję do szybkiego owocowania i nie muszą budować dużej masy zielonej. W ich przypadku usuwanie pierwszych kwiatów może nie być konieczne, ale warto każdorazowo ocenić kondycję rośliny.

Z kolei papryki słodkie o dużych owocach, takie jak California Wonder, Roberta F1 czy Cayenne Giant, zdecydowanie lepiej reagują na regulację wczesnego kwitnienia. Ich owoce są większe i cięższe, a więc wymagają silniejszego systemu nośnego. W tych przypadkach usunięcie pierwszych kwiatów może znacząco wpłynąć na polepszenie jakości i wielkości plonu.

Zobacz też:

​Truskawki i pomidory uwielbiają ten nawóz. Przygotuj więcej i podlej też róże

Ślimaki uciekną, gdzie pieprz rośnie. Wystarczy, że rozsypiesz to na grządkach

Te kwiaty rodzice najchętniej kupują na komunię. Są delikatne i eleganckie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | warzywniak | uprawa roślin