Pączki cyklamenu usychają, zanim zdążą się rozwinąć? To może być przyczyną
Cyklameny cieszą nas swoim kwitnieniem od września aż do kwietnia, wypuszczając piękne i barwne kwiatostany. Jednak czasem zdarza się, że roślina wypuszcza nowe pąki, ale zaczynają one usychać już u podstawy, nie dając szans na rozwinięcie się kwiatom. Warto wiedzieć, jak temu zaradzić i jakich błędów unikać w pielęgnacji, aby cyklamen pięknie zakwitał.
Cyklameny, zwane także fiołkami alpejskimi, to rośliny, które często goszczą w naszych domach, stanowiąc naturalną dekorację. Przyjmują one przeróżne barwy, poczynając od kremowych odcieni, przez śnieżnobiałe, po pastelowo różowe. Jednak zdarza się, że kwiaty się nie pojawiają, ponieważ pąki rośliny przestają się rozwijać. Sprawdź, jak temu zapobiec.
Uprawa cyklamenu nie jest skomplikowana, jednak aby była udana, musimy pamiętać o kilku aspektach, dzięki którym roślina będzie rozwijała się zdrowo i bujnie.
Liście cyklamenu są stosunkowo delikatne, dlatego musimy wybrać odpowiednie stanowisko dla rośliny, aby nie została poparzona przez promienie słoneczne. Jednak równocześnie cyklameny potrzebują dużej ilości światła, dlatego powinniśmy je stawiać w pobliżu okien, jednak monitorując czy słońce nie jest tam zbyt mocne.
Natomiast zimą cyklameny nie powinny znajdować się w pobliżu grzejników. Wynika to z tego, że suche powietrze, a także wzrost temperatury mogłyby bezpośrednio zaszkodzić roślinom. Dodatkowo nie zaleca się stawiania kwiatów na parapetach kuchennych.
Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji cyklamenu jest podlewanie rośliny, dzięki któremu może ona zachować zdrowie oraz prawidłowo rosnąć. Należy robić to regularnie, równocześnie dbając o ty, by ziemia była ciągle lekko wilgotna. Zazwyczaj jednak nie zaleca się lania wody bezpośrednio na bulwę i liście, ponieważ lepiej jest systematycznie dolewać wodę do podstawki doniczki.
Czytaj również: Twoje rośliny marnieją zimą? Ta domowa odżywka pobudzi je do wzrostu
Czasem mimo odpowiedniej pielęgnacji może zdarzyć się, że cyklamen przez długi czas kwitnie i ma bujne kwiaty, ale nagle po kilku tygodniach od kwitnienia pojawiają się problemy z rośliną. Objawiają się one tym, że nierozwinięte pączki zaczynają zasychać już na poziomie 2 cm. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że kwitnienie rośliny zostanie całkowicie zahamowane.
Przyczyną tego może być niewystarczająca ilość wody dostarczanej cyklamenowi, podczas gdy pojawiają się na roślinie nowe pąki. Warto więc raz na jakiś czas zapewnić kwiatom kąpiel w misce, przekładając je przynajmniej raz w miesiącu do miski z wodą, która sięga do połowy doniczki. Dzięki temu cyklamen odżyje, ponieważ niewysuszona bryła korzeniowa będzie mogła przekazywać odpowiednią ilość składników odżywczych. Oprócz tego warto również co jakiś czas wietrzyć pomieszczenie, w którym trzymamy rośliny. Sprawi to, że odwdzięczą się one nowymi pąkami.
Ważne jest także zadbanie o roślinę po jej przekwitnięciu, jeżeli zależy nam na tym, aby roślina nie zmarniała.
Z racji tego, że po przekwitnięciu cyklamenu jego część nadziemna obumiera, musimy w tym czasie regularnie pozbywać się wszystkich zaschniętych elementów, dzięki czemu kwiatek będzie mógł przejść w stan spoczynku. Dodatkowo warto umieścić cyklamen w chłodniejszym pomieszczeniu, co jakiś czas go podlewając.
Zobacz też:
Zanim posadzisz tulipany, obtocz w tym cebulki. Lepiej się ukorzenią
Sansewieria ma miękkie i pofalowane liście? Ta odżywka postawi ją "na nogi"
Zrób te 3 rzeczy w październiku. Turkuć podjadek i ślimaki będą omijać twój ogród