O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać
Roślina z dekoracyjnymi kwiatami i charakterystycznymi kolczastymi liśćmi. W swoim dziele pisał o niej nawet William Szekspir, a teraz może znaleźć się w twoim ogrodzie. Nie może, a nawet powinna, ponieważ posiada kilka istotnych zalet. Podpowiadamy więc, jak uprawiać roślinę, jaką jest Mikołajek.
Mikołajek to oryginalna roślina, którą trudno pomylić z inną. Wyróżnia się bowiem swoimi niebieskimi bądź srebrzystymi kwiatami, które łudząco przypominają osty. Może występować w różnych odmianach, ale do tych najbardziej popularnych zalicza się mikołajek nadmorski oraz mikołajek alpejski. Co warto wiedzieć o tej roślinie?
Mikołajek to roślina, którą w Polsce można spotkać dziko między innymi nad morzem. Jest to coraz trudniejsze, ale wciąż możliwe. Kwiatostany rośliny różnić się będą w zależności od odmiany. To, co je jednak łączy, to nietypowy, charakterystyczny wygląd.
Warto rozważyć zasadzenie tej rośliny w ogrodzie, nie tylko ze względu na ozdobny wygląd. Mikołajek posiada również inne, cenne zalety. Między innymi jest miododajna, a więc uwielbiają ją pszczoły i motyle. Chcesz zwabić je do swojego ogrodu? Posadź w nim roślinę, jaką jest mikołajek.
Wiele osób chętnie sadzi ten kwiat w swoim ogrodzie ze względu na jego trwałość. Mikołajek długo utrzymuje się po ścięciu, a więc jest częstym wyborem przy tworzeniu kompozycji florystycznych. Nadaje się między innymi do suchych bukietów, ponieważ zachowuje swój pierwotny kolor.
Zobacz również: Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie
Jako bylina, Mikołajek jest rośliną wieloletnią odporną na mróz oraz wymagające warunki. Jeśli chodzi o stanowisko, najlepiej odnajduje się w słonecznych miejscach. To właśnie przy dużej ilości światła może w pełni rozwijać swoje wyjątkowe kwiaty.
Mikołajek preferuje gleby lekkie, na przykład piaszczyste. Nic więc dziwnego, że wybrał sobie plaże nad polskim morzem. Odnajdzie się jednak również w skalniakach. Ważne, aby gleba była przepuszczalna, ponieważ mikołajek źle znosi nadmiar wilgoci.
Dobrze odnajduje się podczas suszy. Lepiej więc podlewać go za rzadko niż zbyt często. Dobrze zadbać o drenaż, aby korzenie rośliny nie zaczęły gnić. Warto mieć na uwadze również fakt, że mikołajek nie przepada za przesadzaniem, dlatego należy dobrze przemyśleć jego stanowisko.
Mikołajek to roślina, którą zdecydowanie warto mieć w swoim ogrodzie. Jej piękno doceniane jest również w kulturze — literaturze oraz sztuce. Można ją ujrzeć w niektórych haftach, a nawet w herbach. Wiliam Szekspir pisał o niej w swoim dziele "Wesołe kumoszki z Windsoru". Widać więc, że wyjątkowość tej rośliny doceniana jest już od dawna.
Może cię zainteresować: Egzotyczna roślina w twoim ogrodzie. Tak posadzisz marakuję z pestki
Zobacz też:
Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami