Reklama
Reklama

Egzotyczna roślina w twoim ogrodzie. Tak posadzisz marakuję z pestki

Męczennica jadalna, nazywana też powszechnie marakują, to egzotyczna roślina, wytwarzająca niezwykłej urody kwiaty i oryginalne owoce. Choć wydaje się rośliną tropikalną, poradzi sobie również w polskich warunkach, stając się ozdobą ogrodu czy parapetu. Rozpoczęcie uprawy jest proste. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Męczennica jadalna, znana też jako marakuja, to roślina z rodziny męczennicowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, jednak została również zawleczona i rozprzestrzeniła się między innymi w Afryce i Nowej Zelandii. W krajach tropikalnych jest chętnie uprawiana. Nie wszyscy jednak wiedzą, że możemy uprawiać ją również w Polsce i to nawet na zewnątrz.

Sprawdzi się w uprawie doniczkowej, ale też na rabatach. Pięknie wygląda zwłaszcza w towarzystwie oczka wodnego. Wielką zaletą tej rośliny są zwłaszcza owoce, które być może uda się uzyskać. Jak uprawiać marakuję z pestki? 

Męczennica jadalna — to warto o niej wiedzieć

Męczennica jadalna nazywana jest potocznie marakują — tak też określane są jej owoce. Jej łacińska nazwa to "Passiflora edulis", przy czym słowo "passio" oznacza "cierpienie", zaś "flos" to "kwiat". Jej nazwa nawiązuje do faktu, że roślina przypomina narzędzia męki Jezusa Chrystusa.

Marakuja to niewielki owoc z pomarszczoną skórką, przypominający nieco polską śliwkę. Występuje w dwóch odmianach — fioletowej i żółtopomarańczowej. Galaretowaty miąższ ma orzeźwiający, słodko-kwaśny smak. Owoce wykorzystywane są do produkcji przetworów, a także jogurtów, lodów czy deserów. 

Czytaj też: Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion 

Marakuja — jak ją uprawiać? Wysiew nasion

Męczennica to roślina wieloletnia, a do tego niezwykle piękna. Silnie się krzewi i w swoim naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 15 metrów wysokości. W naszym klimacie zwykle dorasta jednak do 2 metrów, wytwarzając oryginalne kwiaty — białawe lub fioletowe, z charakterystycznym przykoronkiem. Pojawiają się na roślinie od lipca do września.

Męczennica świetnie nadaje się do uprawy również w Polsce. Najlepiej wysiewać jej nasiona do doniczek w marcu, uszkadzając uprzednio okrywę nasienną, przez wykonanie nakłucia w centralnej części. Doniczki powinny mieć średnicę 10 cm, a w każdej mogą się znaleźć 2-3 nasiona.

Męczennica ma niewielkie wymagania glebowe, jednak potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. Jeśli zapewnimy jej odpowiednią temperaturę (około 25 stopni Celsjusza), wschody nasion mogą trwać 4-5 tygodni.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | sadzenie | działka | uprawa roślin