Reklama
Reklama

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Uprawa papai możliwa jest nie tylko w krajach o tropikalnym i subtropikalnym klimacie. Możemy wyhodować własną roślinkę w swoim domu, a nawet uzyskać pyszne owoce. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak uprawiać melonowiec właściwy, by był ozdobą wnętrza.

Papaja, czyli melonowiec właściwy, należy do rodziny melonowcowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, Środkowej i z południowych rejonów Ameryki Północnej. Uprawiany jest jednak obecnie we wszystkich krajach o tropikalnym i subtropikalnym klimacie. Nie nadaje się do uprawy w polskich ogródkach, jednak można z powodzeniem posadzić go w doniczce i pielęgnować w mieszkaniu. Papaja będzie jego wielką ozdobą. Jak się zabrać za jej uprawę?

Melonowiec właściwy — charakterystyka rośliny

Melonowiec właściwy określany jest jako drzewo, z powodu wyglądu i wzrostu, jednak z uwagi na słabo drewniejącą łodygę zaliczany jest też do bylin. W naturze dorasta do 10 metrów wysokości, a jego łodyga jest zwieńczona pękiem dużych liści, osadzonych na długich ogonkach.

Roślina wytwarza lejkowate, pachnące kwiaty i charakterystyczne owoce — duże, pomarańczowe i z zewnątrz przypominające nieco gruszkę. Bursztynowożółty miąższ ma szerokie zastosowanie w kuchni. Owoce są bowiem niskokaloryczne, a przy tym zawierają wiele witamin i minerałów. 

Czytaj też: Eukaliptus tęczowy – najbardziej kolorowe drzewo na świecie. Może trafić do twojego domu 

Uprawa papai w domu — jak pielęgnować roślinę?

Papaja to egzotyczna roślina, którą możemy uprawiać w swoim domu. Sadzonki można pozyskać z nasion — wystarczy oczyścić je z miąższu, namoczyć w wodzie, a dzień później zasiać. Umieszczamy je w tym celu w skrzynce wypełnionej ziemią, przeznaczoną do siewu nasion. Następnie przykrywamy skrzynkę szkłem lub folią, by zapewnić im właściwą temperaturę do kiełkowania. Zadbajmy również o odpowiednio dużą ilość światła.

Warto wiedzieć, że roślina przeznaczona do celów ozdobnych poradzi sobie nawet w półcieniu. Jeśli jednak zależy nam na owocach, powinniśmy wybrać dla niej słoneczne, ciepłe stanowisko. Latem możemy roślinę wystawić na zewnątrz.

Pielęgnacja papai polega na jej codziennym podlewaniu. Ważne, by na dnie doniczki umieścić warstwę drenażową, która zapobiegnie gromadzeniu się nadmiaru wody i gniciu korzeni. Podlewanie i zraszanie rośliny powinniśmy ograniczyć na okres zimy. Co 2 tygodnie papaję powinniśmy dokarmiać, stosując uniwersalny nawóz do roślin doniczkowych. W czasie kwitnienia zmieńmy go na nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących. Stosując się do tych zasad, możemy wyhodować w domu piękne drzewko, a nawet uzyskać kilka owoców.

Zobacz też:

Wykonaj ten zabieg, gdy róże przekwitną. Obsypią się nowymi kwiatami

Nigdy nie sadź ich obok bazylii. Te zioła się nie lubią

Wystarczą 2 złote, by uratować róże przed zarazą. Nie zwlekaj z tym zabiegiem

INTERIA.PL