Reklama
Reklama

Eukaliptus tęczowy – najbardziej kolorowe drzewo na świecie. Może trafić do twojego domu

Eukaliptus tęczowy wygląda, jak wyjęty z baśni. Mieniąca się kolorami kora i kolosalny wzrost sprawiają, że drzewo budzi podziw i jest chętnie wybierane jako roślina ozdobna. Niestety, w polskim klimacie nie nadaje się do uprawy w ogrodzie, ale może być oryginalną dekoracją wnętrza czy balkonu. Warto sprawdzić, jak uprawiać eukaliptus tęczowy.

Eukaliptus tęczowy (Eukaliptus deglupta) to roślina o niezwykłej, barwnej korze, która sprawiła, że nadano mu miano najbardziej kolorowego drzewa na świecie. Należy do rodziny mirtowatych i porasta przeważnie lasy deszczowe Papui-Nowej Gwinei, Indonezji oraz Filipin. 

Potężne drzewo wygląda monumentalnie i bajkowo, a jednocześnie może być uprawiane również w polskim klimacie, ale tylko w domach lub na tarasach. Co warto wiedzieć o eukaliptusie tęczowym i jego uprawie?

Eukaliptus tęczowy — co warto o nim wiedzieć?

Eukaliptus tęczowy to drzewo, które może osiągnąć nawet 60-75 metrów wysokości. Jego największą dekoracją jest kora, która łuszczy się, odsłaniając kolejne warstwy. Wewnątrz drzewo jest jasnozielone, a następnie przechodzi w niebieski, fioletowy, pomarańczowy i bordowy. Drzewo nie zrzuca całej kory od razu, lecz stopniowo, przez co z czasem wygląda niezwykle kolorowo. Mnogość kolorów, przypominająca tęczę, decyduje o jego nazwie.

Eukaliptus tęczowy ma ciemnozielone, lancetowate liście i wytwarza drobne kwiaty o kremowej barwie. W uprawie pojemnikowej może osiągnąć około 2 metry wysokości i zakwitnąć. Nasiona tej rośliny są małe — przypominają piasek. Można ich użyć, by rozpocząć własną uprawę eukaliptusa tęczowego. Pamiętajmy jednak, że nie jest to roślina mrozoodporna, więc w naszym klimacie może trafić co najwyżej do pokoju czy na taras. 

Czytaj też: Moja babci ma najpiękniejsze piwonie we wsi. Wypróbuj jej metodę, by mieć mnóstwo kwiatów 

Eukaliptus tęczowy — uprawa i pielęgnacja

Eukaliptus tęczowy potrzebuje dużo słońca i odpowiedniego nawodnienia. Jeśli więc zdecydujemy się na jego uprawę, najlepiej ustawić go na parapecie wychodzącym na południe. Latem można go wystawić na balkon lub na taras. Nie wolno jednak stawiać go przy źródle ciepła, jak na przykład kaloryfer. Uważajmy też zimą na przeciągi.

Roślina wymaga żyznego, wilgotnego podłoża - najlepiej sprawdzi się na przykład to przeznaczone dla draceny czy juki. Warto zastosować w doniczce warstwę drenażową, która zapobiegnie przelaniu rośliny. Eukaliptus tęczowy nie lubi bowiem nadmiernego zalewania bryły korzeniowej, ale potrzebuje częstego, obfitego podlewania. Jeśli chodzi o nawożenie, w sezonie warto go dokarmiać co tydzień lub dwa, używając nawozów wieloskładnikowych. 

Zobacz też:

Mrówki niszczą twój ogród? W ten sposób szybko się ich pozbędziesz

Egzotyczna roślina o okazałych kwiatach i rozłożystej koronie. Drzewo storczykowe zachwyca

Pory będą grubsze i bardziej soczyste niż u sąsiada. Tylko wykonaj ten zabieg w czerwcu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | drzewa | rośliny doniczkowe