Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj skoszonej trawy. Możesz ją wykorzystać w ten sposób

Jeżeli masz własną działkę i starasz się dbać o murawę, nie wyrzucaj skoszonej trawy. Zamiast tego wykorzystaj ją ponownie w swoim ogrodzie. Dzięki temu w naturalny sposób poprawisz kondycję gleby i roślin bez wydawania pieniędzy na drogie nawozy ze sklepu. Sprawdź, jak jeszcze może przydać ci się ten naturalny odpad.

Skoszoną trawę możesz zebrać i wyrzucić albo równo rozłożyć i pozostawić na murawie, by samoistnie się rozłożyła. Dzięki temu nie będzie pleśnieć, a gleba odzyska część składników odżywczych i pozostanie dłużej nawilżona (podobnie jak przy mulczowaniu, czyli ściółkowaniu trawnika). 

Są jednak również jeszcze lepsze sposoby, aby wykorzystać ją na swojej działce trawę po koszeniu. Wypróbuj je, aby sporo zaoszczędzić na profesjonalnych nawozach oraz innych produktach ze sklepów ogrodniczych. 

Może cię zainteresować: Chcesz posadzić w ogrodzie dalie? Ważny jest nie tylko termin, ale i głębokość

Zamiast wyrzucać skoszoną trawę, zrób z niej kompost dla roślin

Dobrym sposobem na wykorzystanie skoszonej trawy jest przygotowanie domowego kompostu. W ten sposób zmniejszysz ilość odpadów na wysypisku i uzyskasz cenny nawóz z dużą ilością azotu dla roślin za darmo. Zrobisz go samodzielnie, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie zawiera on pestycydów ani szkodliwej chemii. 

Po zastosowaniu płynnego kompostu ze skoszonej trawy jakość gleby wzrośnie. Musisz jednak mieć świadomość, że może on przyciągać ślimaki do ogrodu, a jego przygotowanie wymaga czasu i cierpliwości. Lepiej nie ustawiaj też kompostownika przy płocie, aby nie odstraszyć zapachem sąsiadów. 

Aby przygotować płynną herbatkę kompostową z roślin, skoszoną trawę spakuj do ciemnego worka, a po 2-3 dnia przełóż ją do beczki i pozostaw na 5 dni. Stosuj do podlewania kwiatów, warzyw i drzew, aby pobudzić je do wzrostu. 

Skoszoną trawę możesz również wykorzystać jako ściółkę

Ścięta trawa przyda ci się również jako ściółka pod pomidory, inne krzewy i drzewka owocowe w sadzie. Rozłóż ją pod wybranymi roślinami grubą warstwą (około 5-6 cm), aby zabezpieczyć glebę wokół roślin przed utratą wilgoci, chwastami. Dokładaj trawy regularnie, gdy poprzednia przeschnie.

Zobacz też:

Kupiłeś bananowca w doniczce? Sprawdź, jak go uprawiać

Koperek więdnie i traci kolor? Metodą babci jeszcze go uratujesz

Sadzenie pomidorów bokiem? Sprawdź, po co robią to najlepsi ogrodnicy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | domowe sposoby | triki