Reklama
Reklama

Nie skórki z bananów czy fusy z kawy. Oto najlepsza odżywka do kwiatów

Kupne nawozy, fusy z kawy, skórki od bananów - wszystko to często stosujemy jako odżywki do kwiatów. Mają one jednak różne zastosowania. Fusy z kawy na przykład nie nadają się do wszystkich roślin, gdyż zakwaszają glebę. Mamy przepis na uniwersalną i najlepszą odżywkę do kwiatów. Potrzebujesz tylko dwóch składników, które prawdopodobnie masz w kuchni.

Najlepsza odżywka do kwiatów - przepis

Aby przygotować najlepszą odżywkę do kwiatów, potrzebujesz tylko dwóch składników: wody i drożdży. 100 gram świeżych drożdży rozpuść w 10 litrach letniej wody. Woda, tak jak ta do podlewania, powinna być przegotowana i odstana. Ta prosto z kranu jest zbyt twarda i często lekko chlorowana, co szkodzi roślinom. Zbyt zimna woda również może zaszkodzić uprawom.  

Po rozpuszczeniu drożdży w wodzie odstaw roztwór w ciepłe miejsce na godzinę. Po tym czasie odżywkę z drożdży możesz przelać do czystych butelek i zakręcić. W ten sposób zapewnisz sobie zapas nawozu do roślin na dłuższy czas.  

Jak używać odżywki z drożdży do kwiatów?

Odżywkę z drożdży możesz stosować zarówno do roślin domowych, jak i doniczkowych. Jej atutem jest to, że w przeciwieństwie do wielu innych nawozów, nie trzeba jej rozcieńczać. Roztworem podlej rośliny co 2 tygodnie. U roślin ogrodowych rób tak od wiosny do końca lata. W przypadku roślin domowych odżywkę z drożdży możesz stosować przez cały rok. Pamiętaj tylko o okresie spoczynku, który trzeba zapewnić niektórym roślinom domowym po kwitnieniu. Wtedy na miesiąc wstrzymaj się z dostarczaniem im odżywki, aby dać im czas na regenerację.  

Odżywki z drożdży możesz użyć także jako oprysku. Dotyczy to roślin zaatakowanych przez szkodniki, na przykład mszyce. W takim wypadku spryskaj roztworem liście raz w tygodniu. 

Czytaj też: Sekret zdrowych i pięknych roślin. Wystarczy jednak kulka w doniczce

Jak działa odżywka z drożdży do kwiatów?

Odżywka z drożdży zawiera wapń, fosfor, magnez, cynk, sód i potas. Ta mieszanka sprawia, że system korzeniowy roślin szybko się wzmacnia. A to on decyduje o tym, jak roślina pobiera składniki odżywcze z podłoża.  

Drożdże mają jeszcze dodatkowy atut - działają grzybobójczo. Dzięki temu eliminują różne drobnoustroje, które zagrażają naszym roślinom. Odżywione w ten sposób kwiaty będą szybciej rosły i obficiej kwitły.  


Zobacz też:

Ma pyszne owoce podobne do borówki, a jest dużo łatwiejsza w uprawie

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe | nawożenie