Nie przegap terminu wysiewu bratków. Dzięki temu bez problemu przetrwają zimę
Chcesz, żeby w przyszłym sezonie kolorowe bratki ozdobiły twój ogród? Jeśli marzysz o tym, aby został zalany feerią barw, to koniecznie zrób letni siew bratków. Wystarczy, że wysiejesz te kwiaty w odpowiednim terminie i we właściwy sposób, a z powodzeniem wyhodujesz kilkadziesiąt sadzonek.
Wiele osób wybiera bratki do swojego ogrodu, ale też na taras czy balkon. Te kwiaty już wczesną wiosną zachwycają różnymi barwami i wzorami. Są odporne na niskie temperatury i łatwe w uprawie. Kiedy i jak siać bratki latem, aby cieszyły oko w przyszłym sezonie? Sprawdź już teraz.
Warto przeprowadzić letni siew bratków, ponieważ takie sadzonki będą miały dużo czasu na ukorzenienie się przed zimą. Dzięki temu zostaną uodpornione na mrozy.
Gdy wysiejemy te rośliny latem, to zakwitną już wczesną wiosną. Będą zatem zdobić ogród, taras czy balkon przez dłuższy czas.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co siać w lipcu? Sprawdź listę warzyw
Bratki rozwiną się w małe, lecz silne sadzonki, jeśli przeprowadzimy ich letni siew od czerwca do sierpnia. Od czego zacząć?
Na początek należy kupić nasiona w sprawdzonym sklepie ogrodniczym. Muszą mieć wysoką jakość, aby dobrze wykiełkowały.
Letni siew bratków przeprowadzamy na lekkiej, przepuszczalnej glebie, zatrzymującej wilgoć. Najlepiej wybrać mieszankę torfu z piaskiem. Pamiętajmy, aby przysypywać nasiona cienką warstwą ziemi, ponieważ potrzebują światła, aby wzejść.
Po siewie musimy zapewnić im stale wilgotne podłoże. Nie możemy jednak go przelać. Ponadto doniczki z roślinami stawiamy na jasnym stanowisku, ale nie z bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi.
Gdy zauważymy 2-3 pary liści na siewkach, to pikujemy je do osobnych doniczek albo w stałe miejsce w ogrodzie. Dzięki zabiegowi pikowania będą miały więcej przestrzeni na rozwój.
Z uprawą bratków poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik, jednak trzeba stosować pewne zasady, które zapewnią ich obfite i zdrowe kwitnienie.
- Podlewanie
Bratki podlewamy regularnie, szczególnie w trakcie suszy, jednak nie możemy ich przelać. W przeciwnym wypadku doprowadzimy do gnicia korzeni.
- Nawożenie
Kwiatom dostarczamy niezbędnych składników odżywczych, zasilając je nawozem wieloskładnikowym co 2-3 tygodnie.
- Usuwanie przekwitłych kwiatów
Bratki należy regularnie obrywać z przekwitłych kwiatów. Dzięki temu roślina wytwarza nowe pąki i dłużej kwitnie.
- Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Kwiaty musimy stale monitorować, aby szybko wykryć choroby lub szkodniki. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, to wtedy stosujemy ekologiczne środki ochrony roślin.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach