Reklama
Reklama

Chcesz, żeby twoje bratki kwitły jak najdłużej? Koniecznie podlej je tą odżywką

Bratki, czyli fiołki ogrodowe, to piękne i kolorowe kwiaty, które wiele osób sadzi w ogrodzie. Rośliny te są proste w uprawie, jednak należy przestrzegać pewnych zasad pielęgnacyjnych, aby opóźnić proces więdnięcia. Jak dbać o bratki i co zrobić, żeby długo kwitły? Z pomocą przychodzi odżywka z pewnego odpadu.

Bratki to popularne rośliny wśród ogrodników, ponieważ występują niemal w każdym kolorze, możemy wybrać swoją ulubioną barwę. Efektownie zdobią ogród, ale też balkon czy taras, gdy posadzimy je w donicy. Niektóre odmiany mogą kwitnąć nawet do później jesieni, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Sprawdź najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Pielęgnacja bratków. Podlewanie ma znaczenie

Bratki są roślinami prostymi w uprawie. Nie mają specjalistycznych wymagań i w zależności od odmiany mogą zakwitnąć wczesną wiosną, latem, a nawet jesienią

W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią glebę, która powinna być lekka, żyzna, o lekko kwaśnym pH. Kupimy ją w każdym sklepie ogrodniczym. 

Kolejnym ważnym aspektem jest regularne podlewanie bratków uznawane za najważniejszy zabieg tych kwiatów. Nie możemy ich ani przesuszyć, ani przelać. Jak zatem prawidłowo nawadniać fiołki ogrodowe?

Do podlewanie używamy miękkiej i odstanej wody, czynność tę wykonujemy rano i wieczorem. Intensywny strumień wody należy kierować wprost do korzeni, uważając na liście i łodygi. Rośliny uprawiane w donicach potrzebują warstwy drenażowej. 

Nawożenie bratków naturalnymi odpadami z kuchni

Jeśli chcemy przyspieszyć rozwój bratków i przedłużyć ich kwitnienie, to warto chociaż raz w roku nawozić rośliny, najlepiej przed rozpoczęciem kwitnienia. Możemy zasilić je gotowym biohumusem lub samodzielnie przygotować nawóz z odpadów kuchennych tj. fusy kawy czy skórki banana. Jak zrobić te odżywki?

Fusy po kawie należy zalać wodą np. 2 łyżeczki odpadu 1 szklanką wody. Gdy napęcznieją, mieszamy roztwór, a następnie podlewamy nim rośliny.

Z kolei skórki banana rozdrabniamy na mniejsze fragmenty, wrzucamy do słoika i zalewamy wodą. Następnie zakręcamy naczynie i odstawiamy na dwa tygodnie, codziennie mieszając. Przed nawożeniem bratków rozcieńczamy roztwór z wodą w stosunku 1:10

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | nawożenie