Reklama
Reklama

Nie przegap tego terminu sadzenia malin. Ogrodnik radzi, jak się do niego przygotować

Smak malin jest niezrównany. Obok borówek amerykańskich, porzeczek i poziomek stanowią najcenniejsze letnie skarby. Co ważne maliny można zbierać nie tylko w lesie, ale także we własnym ogródku. Jak sadzić maliny i kiedy? Ważny jest jak zwykle nie tylko termin, ale także warunki i stan sadzonki. Ogrodnik radzi, aby maliny sadzić w żyznej, próchniczej ziemi. Sprawdź, jak przygotować się do sadzenia malin.

Cenne są nie tylko owoce maliny, ale także jej liście, z których możesz parzyć pyszne, malinowe herbatki. Wartości odżywczych malin i ich prozdrowotnych właściwości jest wiele. Nie bez przyczyny nalewki i soki z owoców czy wywary z liści polecane są na jesienno-zimowe przeziębienia. Co ważne, maliny łatwo przetworzyć w domowe weki czy ususzyć, dzięki czemu możesz cieszyć się ich właściwościami przez cały rok. Kiedy i jak sadzić maliny? Posłuchaj rad ogrodnika

Termin sadzenia malin - jak się do niego przygotować?

Maliny najlepiej sadzić wczesną wiosną, w marcu, kiedy nie wypuściły jeszcze nowych pędów. Odmiany jesienne owocują na pędach jednorocznych, dlatego jeszcze tego samego sezonu będą miały owoce. Z kolei odmiany letnie - większe, owocują na pędach dwuletnich, z tego powodu na pierwsze plony trzeba będzie poczekać.  

Ogrodnik z Zielonego pogotowia podpowiada, jak przygotować się do sadzenia malin

Ponadto podkreśla, że ziemia pod maliny powinna być przepuszczalna i próchnicza. Przygotowując nowe stanowisko dla malin, warto wzbogacić ją kompostem, obornikiem granulowanym lub biohumusem.  

Ogrodnik z Zielonego pogotowia podkreśla również, że maliny nie powinny być na jednym stanowisku zbyt długo, ponieważ dziczeją i za bardzo się rozrastają. Grożą im również liczne choroby i szkodniki np. przeziernik malinowiec. Z tego powodu należy je przesadzać co 5 lat. Stare nasadzenie malin może być doskonałym źródłem nowych sadzonek. Wystarczy znaleźć przyrosty korzeniowe, które najczęściej znajdują się w sporej odległości od pędu matczynego. Należy je wykopać i skrócić na ok. 25-30 cm i posadzić w nowym miejscu.  

Jakie warunki należy zapewnić malinom w ogrodzie?

Aby cieszyć się smakiem samodzielnie wyhodowanych malin, należy zapewnić im także odpowiednie warunki do wzrostu. Maliny najlepiej rosną na stanowisku z dostępem do słońca, ale również chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni. Warto wybrać dla nich miejsce o orientacji południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej.  

Sadzonki należy sadzić w odległości ok. 50 cm w jednym rzędzie. Maliny mają płytki system korzeniowy, dlatego nie musisz sadzić ich zbyt głęboko. Po przysypaniu ziemią sadzonki warto pęd główny przyciąć jak najkrócej, aby roślina szybko się zakorzeniła

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym malin jest przycinanie. Odmiany jesienne najczęściej przycina się na wiosnę blisko gruntu, tak aby roślina wypuściła nowe pędy. Przy odmianach letnich usuwa się przede wszystkim pędy, które już owocowały.  

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie | uprawa roślin