Reklama
Reklama

Nie przegap jesiennego koszenia trawy. Sprawdź, kiedy i jak skosić trawę ostatni raz przed zimą

Jeżeli chcemy mieć ładny i zadbany trawnik, to musimy regularnie wykonywać jeden z zabiegów pielęgnacyjnych, jakim jest koszenie. Wbrew pozorom nasza murawa potrzebuje także opieki po zakończonym okresie letnim. Wtedy musimy przygotować trawnik na nadchodzące mrozy i wykonać ostatnie koszenie. Sprawdź, kiedy i jak to zrobić.

Ostatnie koszenie trawy przed zimą jest bardzo ważnym zabiegiem, który musimy wykonać w odpowiednim terminie i we właściwy sposób. Pozwoli nam to uchronić nasz trawnik przed zniszczeniem oraz chorobami.

Dlaczego kosimy trawę przed zimą?

Jeżeli chcemy, by nasz trawnik atrakcyjnie się prezentował, to musimy regularnie go kosić. Dzięki temu trawa będzie nie tylko estetycznie wyglądała, ale i zachowa dobrą kondycję.

Również jesienią nie powinniśmy zapominać o ostatnim skoszeniu trawy, aby zabezpieczyć ją przed przemarzaniem, ale i przed atakiem grzybów. Prawidłowo wykonane koszenie zapewni nam zdrowy i ładnie wyglądający trawnik już od wiosny, zmniejszając ryzyko przemarzania traw i występowania pleśni śniegowej po zimie.

Kiedy ostatni raz kosić trawę przed zimą?

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego terminu jesiennego koszenia trawy. Musimy pamiętać, że im jest później, tym trawa wolniej rośnie. Wobec tego we wrześniu murawa rozwija się jeszcze zbyt szybko i bujnie. Swój wzrost spowalnia dopiero w październiku lub listopadzie w momencie, gdy następuje spadek temperatur.

Wobec tego wiele w tym przypadku zależy od pogody, szczególnie gdy mamy do czynienia z ciepłą jesienią. Jednak uniwersalnym, zalecanym terminem ostatniego koszenia jest połowa października. Pamiętajmy mimo wszystko, że jest to zależne od warunków atmosferycznych i sprawdzajmy regularnie pogodę, aby nie zaskoczyły nas przymrozki. Jest to bardzo istotne, jeśli nie chcemy narazić świeżo skoszonego trawnika na zimno.

Zobacz także: O tym musisz pamiętać jesienią w ogrodzie. W ten sposób przygotujesz go do zimy

Jak wysoko kosić trawę jesienią?

Prawidłowe koszenie trawy również ma znaczenie. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że w tym przypadku nie możemy zbyt nisko skosić trawy. Związane jest to, z tym że jesienią trawa rośnie wolniej, a nisko przycięta gorzej zniesie mróz. Na skutek tego może nie tylko przemarznąć, ale i zostać zaatakowana przez choroby.

Równocześnie niekorzystne jest także pozostawienie na trawie zbyt długich liści, ponieważ mogą zacząć gnić i niszczyć trawnik. Wobec tego jesienią najlepiej będzie kosić trawnik na wysokość około 4-5 cm.

Czytaj więcej: Chcesz, by ogród wiosną tonął w kwiatach? Sprawdź, co musisz zrobić we wrześniu. Bez tego lawenda nie przetrwa zimy

O czym pamiętać kosząc trawę?

Bardzo ważne jest także to, aby pod żadnym pozorem nie kosić mokrej trawy. Lepiej cierpliwie wyczekiwać pogodnego dnia, aby nie uszkodzić zarówno kosiarki, jak i murawy.

Najlepszym wyborem będzie koszenie podczas słonecznego i suchego dnia. Nie powinniśmy także kosić wcześnie rano, gdy jest rosa. Poczekajmy, aż murawa obeschnie, co może potrwać nieco dłużej niż latem.

Co zrobić po skoszeniu trawy jesienią?

Samo skoszenie trawnika nie wystarczy, musimy odpowiednio zadbać o murawę, zanim przyjdą pierwsze przymrozki. Przede wszystkim pamiętajmy, że świeżo skoszony trawnik jest wrażliwy na suszę, dlatego musimy koniecznie go podlać.

Dodatkowo, jeżeli na trawniku zostało nieco skoszonej trawy, to powinniśmy ją wygrabić tak samo, jak pozostałe liście czy niewielkie gałęzie. Jeśli tego nie zrobimy, to pozostawione na trawie resztki mogą zacząć pleśnieć i gnić pod warstwą śniegu.  

Wobec tego warto do jesiennego koszenia używać kosiarek z koszami lub workami na trawę, dzięki czemu nie będziemy musieli wygrabiać resztek trawy z murawy, co znacznie przyspieszy cały proces. Skoszoną trawę możemy również dodać do kompostu lub wykorzystać do okrywania roślin na zimę. Powinniśmy ją jednak przesuszyć kilka dni, aby nie zagniła w kompostowniku.

Jak jeszcze pielęgnować trawnik po lecie?

Jesienią warto zadbać także o nawożenie trawnika. Jednak pamiętajmy, aby użyć do tego nawozów jesiennych, zawierających zmniejszone dawki azotu.

Oprócz tego możemy wykonać wapnowanie, aby zadbać o odpowiedni odczyn ziemi. Szczególnie istotne jest, to gdy na trawie pojawia się mech i chcemy się go pozbyć.

Dodatkowo, gdy spadnie śnieg, unikajmy chodzenia po zaśnieżonym trawniku, ponieważ sprzyja to rozwojowi chorób, m.in. pleśni śniegowej.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin