Reklama
Reklama

Nie potrzebujesz ziemi ani waty. W ten sposób szybko wysiejesz rzeżuchę na Wielkanoc

Rzeżucha to jeden z najpopularniejszych wiosennych i wielkanocnych symboli. Większość z nas wysiewa ją, korzystając z waty, jednak istnieje lepsze i wygodniejsze rozwiązanie. Wystarczy zwykłe sitko z drobnymi oczkami, które umieścisz w głębokim pojemniku. Sprawdź, jak wykorzystać ten prosty trik i wysiać rzeżuchę bez waty.

Wysiewanie rzeżuchy bez waty – jak to zrobić?

Rzeżucha (Lepidium sativum) to roślina z rodziny kapustowatych, która jest popularna jako jadalna roślina liściowa. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Można uprawiać ją praktycznie przez cały rok na balkonie lub parapecie. W ogrodzie można zasiać ją w okresie od maja do sierpnia. Dobrze rośnie także na mokrej ligninie, wacie lub papierowym ręczniku. Istnieje jednak inny sposób uprawy tej rośliny w domu. W tym celu będziemy potrzebować sitka o drobnych oczkach. Następnie należy wykonać kilka prostych kroków:

  1. Znajdź świeże nasiona rzeżuchy. Upewnij się, że są one dobrej jakości i nieprzeterminowane.
  2. Wybierz sitko o drobnych otworach, które pozwoli na swobodny przepływ wody. Umieść je w pojemniku lub w misce, aby zbierać nadmiar wody.
  3. Zamiast waty, użyj torfu jako podłoża i wypełnij nim sitko, zostawiając trochę miejsca na nasiona. Możesz też po prostu wysypać nasiona bezpośrednio na sitku i zalać je ciepłą wodą.
  4. Rozsiej nasiona na powierzchni podłoża. Nie musisz ich zbyt gęsto wysiewać. Delikatnie dociśnij je do podłoża, ale nie zasypuj ich całkowicie torfem (jeśli go używasz).
  5. Przykryj sitko drugim sitkiem lub innym naczyniem, aby nasiona były lekko zaciemnione. To pomoże im kiełkować.
  6. Delikatnie podlej nasiona wodą. Utrzymuj wilgotność, ale staraj się nie przemoczyć podłoża. Jeśli wysiewasz je tylko na sitku, umieść je nad pojemnikiem z wodą, ale dbaj o to, aby się nie zatopiły, tylko lekko dotykały płynu.
  7. Umieść sitko z pojemnikiem w miejscu o umiarkowanym świetle. Temperatura powinna wynosić około 18-22°C.

Po kilku dniach nasiona zaczną kiełkować. Jeśli zostały wysiane tylko na samym sitku, zraszaj je wodą trzy razy dziennie. W chwili, gdy zauważysz pierwsze korzenie, odlej połowę wody z pojemnika poniżej sita. Korzonki nie mogą moczyć się w wodzie. Kiedy pojawią się pierwsze liście, możesz przenieść rzeżuchę na bardziej oświetlone miejsce. Najlepiej zbierać ją, gdy osiągnie odpowiednią wielkość liści. Pamiętaj, aby odcinać liście tuż nad podłożem.

Dlaczego warto uprawiać i jeść rzeżuchę przez cały rok?

Rzeżucha jest jednym z najszybciej rosnących warzyw. Możesz cieszyć się świeżymi liśćmi już po kilku dniach od wysiewu. Jej regularne spożywanie wspiera zdrowie i odporność organizmu, ponieważ zawiera witaminy A, C, K i B oraz minerały takie jak żelazo, wapń i magnez.

Zobacz również: Wymocz w tym obrus na święta. Będzie śnieżnobiały dzięki 1 składnikowi z lodówki

Warto również wiedzieć, że rzeżucha ma bardzo niską zawartość kalorii, co czyni ją idealnym dodatkiem do diety. Jej charakterystyczny, lekko ostry smak przypomina pieprz. Doskonale komponuje się z pomidorem, ogórkiem, rzodkiewką i cebulą. Stanowi również świetny dodatek do kanapek, zup i past jajecznych.

Rzeżucha jest również bogata w antyoksydanty takie jak glukozynolany. Są to związki, które mają duże znaczenie w profilaktyce przeciwnowotworowej. Pomagają w zapobieganiu rozwoju niektórych nowotworów. Natomiast fosfor pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i układu nerwowego. Rzeżucha ma także działanie lekko żółciopędne, co może pomóc w trawieniu.

Zobacz też:

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | uprawa roślin