Reklama
Reklama

Nie musisz kupować sadzonek pieniążka. Dzięki temu będziesz je mieć za darmo

Pieniążek, a dokładniej pilea peperomiowata, jest często wybierana przez miłośników kwiatów. Zachwyca urokliwymi, okrągłymi, intensywnie zielonymi listkami, a także łatwością w uprawie. Okazuje się, że można powiększyć kolekcję tych roślin. Ciesz się nowymi, zdrowymi sadzonkami tego okazu, dzięki zabiegowi rozmnażania.

Pilea peperomiowata jest rośliną idealną do rozmnażania. Dzięki temu zabiegowi nie tylko pozyskujemy nowe sadzonki, ale też odmładzamy starszy okaz, wspierając jego prawidłowy rozwój i dbając o zdrowy wygląd. Zanim przystąpisz do działania, najpierw sprawdź najważniejsze informacje o rozmnażaniu pieniążka

Różne terminy rozmnażania pieniążka. Który jest najlepszy?

Idealnym terminem na rozmnażanie pieniążka jest wiosna, choć możemy zrobić to nawet wczesnym latem. W tym czasie roślina zacznie intensywnie rosnąć i w pełni zregeneruje się po zimie. 

Zabieg, który przeprowadzimy wiosną, pozwoli na pozyskanie szybko ukorzeniających się i rosnących sadzonek. Poza tym te młode okazy zdążą z rozbudowaniem systemu korzeniowego przed zimą. 

Czasem bywa tak, że zauważymy odrosty z okazu o innej porze roku. Wówczas możemy podjąć próbę ich oddzielenia od matczynej rośliny

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie jest najlepsze podłoże do zamiokulkasa? Okazuje się, że możesz zrobić je sam

Jak rozmnażać pieniążek? Możliwe są dwie metody

Najłatwiej rozmnaża się pieniążek z odrostów, które wyrastają z głównej rośliny. Jak zatem oddzielić je od macierzystego kłącza?

Ostrym i czystym nożem albo sekatorem odcinamy odrost mający już kilka liści i widoczne korzenie. Po oddzieleniu umieszczamy go w małej doniczce z lekkim, przepuszczalnym podłożem. Polecamy połączyć mieszankę do roślin doniczkowych z piaskiem bądź perlitem. 

Drugą metodą rozmnażania pieniążka jest wykorzystanie sadzonek łodygowych. W tym celu odcinamy fragment zdrowej, głównej łodygi z dwoma liśćmi. Tniemy w miejscu, z którego wyrastają. 

Następnie wkładamy nowo pozyskaną sadzonkę do naczynia z wodą, którą zmieniamy co kilka dni. Pamiętajmy, że węzeł musi znajdować się nad jej powierzchnią. Po 2-3 tygodniach, gdy roślina wypuści korzenie, umieszczamy ją w doniczce, postępując tak samo, jak w przypadku rozmnażania z odrostów. 

Jak dbać o młode sadzonki pieniążka? Najważniejsze zasady

Po posadzeniu młodych sadzonek musimy odpowiednio o nie zadbać, aby rosły prawidłowo. Jakie zasady pielęgnacyjne należy zastosować?

Młode pieniążki stawiamy na jasnym stanowisku, jednak nie z bezpośrednio padającymi promieniami słonecznymi. Mogłyby spowodować poparzenie delikatnych listków. 

Poza tym pilea lubi ciepłe miejsca, dlatego temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 20 do 25 stopni Celsjusza. Ważne jest również, aby utrzymać umiarkowaną wilgotność powietrza, najlepiej na poziomie 50–60%.

Ważnym zabiegiem po rozmnażaniu jest regularne podlewanie. Zadbajmy o to, żeby ziemia była stale lekko wilgotna. Nie może być przemoczona, ponieważ wtedy dojdzie do gnicia korzeni. 

Zobacz też:

Wygląda jak rozgwiazda i nie potrzebuje doniczki. Ta roślina rośnie bez ziemi

Ta roślina nie lubi sąsiedztwa. Lepiej postaw ją na pustym parapecie

Zrób to z bukietem na Dzień Babci. Kwiaty postoją 2 razy dłużej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin