Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj, zrób z nich odżywkę do pieniążka. Odzyska zielony kolor, a liście zaczną rosnąć jak szalone

Chcesz, żeby pieniążek wystrzelił zielonymi liśćmi? Koniecznie zatem będzie odżywienie go wiosną. Możesz samodzielnie przygotować nawóz, działający jak ulepszacz do ziemi. Wystarczy, że użyjesz pewnego produktu, który wyrzucamy do kosza. Sprawdź przepis na darmową odżywkę.

Pieniążek warto odżywić wiosną, szczególnie jeśli marnieje i gubi liście. Oprócz zastosowania podstawowych zasad pielęgnacyjnych powinniśmy zasilić ten kwiat nawozem, który zapewni natychmiastowe odżywienie i poprawę kondycji rośliny. Zrób odżywkę ze skórek banana, działającą już po pierwszym użyciu

Jak uprawiać pieniążka? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Pieniążek, a dokładniej pilea peperomiowata, to roślina doniczkowa, którą warto udekorować swój dom ze względu na atrakcyjny wygląd. Jego liście przypominają pieniążki, według przesądów kwiat ma zdolność przyciągania pieniędzy. Jak uprawiać pieniążka?

Pieniążek nie jest bardzo wymagającą rośliną, dlatego nawet początkowy hodowca powinien sobie poradzić z jego uprawą. Ten kwiat najlepiej czuje się w temperaturze 20-24 stopni Celsjusza, natomiast zimą warto przenieść go w chłodniejsze miejsce. Nie lubi natomiast przeciągów - gubi wtedy liście. 

Roślina najlepiej rośnie na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem słonecznym. Pamiętajmy, aby nie stawiać jej w pełnym słońcu, ponieważ może dojść do poparzenia delikatnych liści. Warto postawić ją na parapecie, lecz za firanką.

Pieniążka sadzimy w przepuszczalnej i żyznej glebie. Doniczka musi mieć warstwę drenażu, która zabezpieczy roślinę przed zaleganiem korzeni w wodzie i ich ewentualnym gniciu. 

Pileę podlewamy latem co 2-3 dni, natomiast zimą raz na tydzień. Ziemia w doniczce musi być stale lekko wilgotna. Możemy też zraszać roślinę. 

Natychmiastowe odżywienie pieniążka - nawóz ze skórek bananów

Do przygotowania odżywki dla pieniążka potrzebujemy skórek bananów i wody. Jak zatem zrobić domowy nawóz?

Skórki bananów należy umieścić w słoiku i zalać wodą. Naczynie zakręcamy i odstawiamy na noc, a następnego dnia podlewamy odżywką roślinę.

Skórki bananów mają w swoim składzie ważne minerały m.in. magnez, fosfor, potas, wapń, siarkę i kwas krzemowy. Właśnie dlatego pozytywnie wpływają na pieniążka. Natychmiastowo poprawiają jego kondycję, dzięki czemu zyskuje intensywnie zieloną barwę i wypuszcza nowe liście. 

Zobacz też:

Te kwiaty są odporne na niskie temperatury. Możesz je wysiewać już w styczniu

Wygląda jak rozgwiazda i nie potrzebuje doniczki. Ta roślina rośnie bez ziemi

Nie musisz kupować sadzonek pieniążka. Dzięki temu będziesz je mieć za darmo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie