To najlepsze podłoże do zamiokulkasa. Będzie w nim rósł, jak na drożdżach
Zamiokulkas gości w wielu domach, stanowiąc ich naturalną ozdobę. Jest to roślina, która przyciąga spojrzenie, a w dodatku cechuje ją duża wytrzymałość. Chcąc jednak zadbać o jej szybszy wzrost, warto zapewnić jej odpowiednie podłoże. Podpowiadamy, jak samodzielnie stworzyć idealną mieszankę, która będzie najlepszym podłożem dla zamiokulkasa.
Zamiokulkas do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniego podłoża. W przeciwnym razie może dojść do gnicia korzeni oraz obumierania jego liści. Wobec tego warto wiedzieć, jakie podłoże będzie dla niego najlepsze. Dobrą informacją jest to, że możemy stworzyć je samodzielnie w domu. Sprawdź, jak to zrobić.
Zamiokulkas, pomimo że jest uznawany za bardzo wytrzymałą roślinę, musi mieć zapewnione kilka warunków, dzięki którym będzie mógł zdrowo się rozwijać. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie miejsce dla naszego okazu. Najlepiej umieścić go na stanowisku półcienistym o rozproszonym świetle. Unikajmy stawiania zamiokulkasa w pełnym słońcu, ponieważ może dojść do poparzenia jego liści.
Oprócz tego musimy być ostrożni podczas podlewania rośliny. Zamiokulkas gromadzi wodę w swoich kłączach i liściach, więc dobrze radzi sobie podczas suszy. Bardziej szkodliwy jest dla niego nadmiar wody, który prowadzi do zastoju i gnicia korzeni. Lepiej więc podlewać roślinę rzadziej niż częściej.
Dodatkowo unikajmy gwałtownych zmian otoczenia, które są bardzo szkodliwe dla zamiokulkasa. Wywołuje to stres u rośliny i może odbijać się na kondycji jej liści. Co więcej, zadbajmy także oto, by po przyniesieniu zamiokulkasa do domu ze sklepu przesadzić go do innego podłoża. Wynika to z tego, że często ziemia, w której trafia do nas roślina, nie jest odpowiednia i lepiej samodzielnie zapewnić jej inne podłoże.
Czytaj również: Sansewieria nie chce rosnąć? Ta odżywka sprawi, że przestanie się mieścić w doniczce
Wiedząc już, że podłoże, w którym kupujemy okaz nie jest najlepszym wyborem dla zamiokulkasa, możemy samodzielnie przygotować odpowiednią ziemię dla niego. Gleba, w której ma się rozwijać roślina, powinna być lekka, przepuszczalna i mieć delikatnie kwaśny odczyn.
Chcąc samodzielnie przygotować perfekcyjną mieszankę dla zamiokulkasa, musimy wyposażyć się w następujące rzeczy:
- Dobrej jakości ziemia - najlepiej zdecydować się na uniwersalną ziemię ogrodniczą o odpowiednim pH.
- Keramzyt - sprawdzi się on jako warstwa drenażowa, układana na dnie doniczki. Możemy także po prostu wymieszać go z pozostałymi elementami, dzięki czemu poprawimy strukturę podłoża.
- Drobny żwirek lub piasek - te produkty pozwalają poprawić przepuszczalność gleby i zapobiegają zastojom wody.
- Węgiel aktywowany - jest on naturalnym filtrem, który pochłania toksyny i ogranicza rozwój patogenów.
- Perlit - pozwala on spulchnić ziemię i nadaje jej przepuszczalności. Dzięki temu system korzeniowy zyskuje lepszy dostęp do tlenu.
Po skompletowaniu wszystkich składników dokładnie mieszamy je, używając równych proporcji. Dzięki temu stworzymy mieszankę, która ma wszystkie niezbędne składniki odżywcze i nie zatrzymuje nadmiaru wilgoci.
Zobacz też:
Zabierz te kwiaty do sypialni. Będziesz spać mocniej i zdrowiej
Posadź tę roślinę na pustych placach na trawniku. Stworzy dywan z kwiatów już w marcu
Masz ją na parapecie? Być może nawet nie wiesz, jakie ma właściwości