Nie wiesz, kiedy przesadzić roślinę? Te wskazówki nie pozostawiają wątpliwości
Rośliny doniczkowe, aby mogły zdrowo i bujnie rosnąć, muszą mieć zapewnione właściwe warunki. Mowa między innymi o stanowisku, nawodnieniu, nawożeniu, a także o doniczce. Ta powinna być odpowiednich rozmiarów, dzięki czemu roślina będzie w stanie się rozwijać. Jak rozpoznać, że to już czas na przesadzenie do większego pojemnika? Podpowiadamy, na jakie szczegóły należy zwrócić uwagę.
Wraz ze wzrostem rośliny, rozrasta się również jej system korzeniowy. Ponadto zwiększa się zapotrzebowanie na składniki zawarte w podłożu. Nie ma więc nic w tym dziwnego, że w pewnym momencie koniecznym zabiegiem jest przesadzenie rośliny do większej doniczki oraz nowego podłoża. O tym, że już na to czas, świadczy kilka istotnych kwestii.
Rośliny doniczkowe będą zachwycać swoim wyglądem i zdobić wnętrze, jeśli tylko odpowiednio się o nie zadba. Mowa tutaj zarówno o regularnej pielęgnacji, jak i zapewnianiu prawidłowych warunków do wzrostu. Niestety często pomijaną kwestią jest zagwarantowanie roślinie odpowiedniej przestrzeni do dalszego rozwoju, dlatego też tak ważne jest pamiętanie o przesadzaniu roślin. Kiedy dokładnie należy to zrobić?
Jasnym sygnałem, który o tym świadczy, są korzenie wychodzące z otworów drenażowych. Taki stan rzeczy nie pozostawia złudzeń co do tego, że roślina ma za mało przestrzeni do rozwoju, przez co korzenie nie wzrastają, a zaczynają oplatać się wewnątrz doniczki. To zdecydowanie ogranicza dostęp do wody i składników odżywczych. Podobnie sytuacja wygląda, gdy korzenie widoczne są na powierzchni gleby.
Doniczka zmieniająca kształt, a tym bardziej pękająca, również nie pozostawia złudzeń co do tego, że to już najwyższy czas na przesadzenie rośliny. Intensywnie wzrastające korzenie nie mieszczą się już w aktualnym pojemniku, przez co zaczynają naciskać na jego ścianki. Zdecydowanie wpływa to na kondycję rośliny, przez co nie można zwlekać z przesadzeniem jej do większej doniczki.
Może cię zainteresować: Widzisz takie plamy na monsterze? Sprawdź, skąd się biorą i działaj szybko
Słabsza kondycja rośliny przejawiająca się żółknięciem i opadaniem liści, może być konsekwencją różnych błędów w pielęgnacji. Powodem takiego stanu rzeczy może być również zbyt ciasna doniczka. Ściśnięta roślina w zbyt małej przestrzeni jest podatna na stres, a także słabszy dostęp do wody i składników pokarmowych, co prowadzi do osłabienia i utraty liści.
Zahamowany wzrost rośliny również powinien dać do myślenia. Jeśli ta w okresie wegetacyjnym nie rozwija się, mimo odpowiedniej troski, być może nie ma ku temu adekwatnych warunków w doniczce. Zbyt ściśnięta nie jest w stanie rozwinąć korzeni, za czym podąża brak nowych liści, pędów oraz kwiatów.
Ostatnią kwestią, która stanowi wyraźny sygnał, że roślina wymaga przesadzenia do większej doniczki, jest konieczność częstego podlewania. Kiedy roślina zaczyna nadmiernie wysychać i potrzebować wody, pomimo regularnego podlewania, jest to wyraźna oznaka, że coś jest nie tak. Najprawdopodobniej korzenie zajmują większość miejsca w doniczce, przez co gleba nie ma jak zatrzymywać w sobie wilgoci, gdyż roślina przejmuje całą dostarczaną wodę i wciąż ma jej za mało. Przesadzenie jest wtedy koniecznością.
Zobacz też:
Anturium wypuści nowe kwiaty. Wystarczy, że zrobisz to
W PRL-u każdy miał go na parapecie. Oczyszcza powietrze i ma wiele właściwości leczniczych
Chcesz wsadzić choinkę doniczkową do ogródka? Przez ten błąd może się nie przyjąć