Nie masz czasu, by spędzać godziny w ogrodzie? Te rośliny są mało wymagające i długo kwitną
Uprawiając rośliny w ogrodzie, nie zawsze musimy spędzać tam wiele godzin, pielęgnując je. Możemy wybrać okazy, które nie wymagają aż tyle uwagi, a równocześnie będą świetną dekoracją przez wiele tygodni. Warto więc wybierać długo kwitnące i odporne rośliny. Podpowiadamy, jakie byliny kupić.
Dbanie o ogród nie zawsze musi być bardzo czasochłonne. Jeśli wybierzemy wieloletnie, długo kwitnące rośliny o małych wymaganiach, to bez problemu będziemy mogli cieszyć się pięknymi rabatami bez spędzania wielu godzin w ogrodzie. Sprawdź, jakie byliny wybrać i jak dopasować je do swojej działki.
Byliny to rodzaj roślin ozdobnych, które wyróżnia wieloletni cykl życiowy. Dzięki temu nie musimy ich co roku sadzić na nowo, więc będziemy mogli w kolejnym sezonie cieszyć się pięknymi kwiatami i liśćmi.
Co więcej, sadzenie bylin w ogrodzie ma wiele korzyści. Ich wieloletniość pozwala nam zaoszczędzić czas i wysiłek, który pojawia się przy sadzeniu roślin jednorocznych. Po drugie byliny dobrze rozwijają się w różnych warunkach, dlatego większość z nich może być uprawiana w zacienionych, jak i słonecznych miejscach.
Oprócz tego byliny słyną również ze swojej trwałości, a także z odporności na choroby i szkodniki. Dzięki temu nie musimy się martwić o to, że zostaną zniszczone przez insekty.
Czytaj również: Kosić trawnik częściej czy rzadziej? Ogrodnik podpowiada
Jednak zanim zakupimy nasze rośliny, musimy zwrócić uwagę na to, by rośliny, które chcemy mieć na swojej działce, były możliwie jak najbardziej przystosowane do panujących w naszym ogrodzie warunków.
Dodatkowo, zanim wybierzemy się na zakupy, sprawdźmy, jak dużych roślin potrzebujemy oraz jaki kolor kwiatów powinniśmy wybrać. Określmy również, gdzie zamierzamy sadzić rośliny - na jakim stanowisku oraz w jakim podłożu.
W przypadku, gdy możemy im zagwarantować miejsce nasłonecznione oraz przesuszającą się glebę, to dobierzmy rośliny, które będą się dobrze czuły w takich warunkach. Natomiast, gdy nasze rabaty znajdują się w półcieniu, to wybierzmy okazy, które dobrze rozwijają się nawet przy ograniczonej ilości światła.
Do ogrodu warto wybierać gatunki kwiatów, które nie tylko będą odporne na choroby oraz niekorzystne warunki, ale i będą się pięknie prezentowały przez długi czas. Najczęściej polecanymi bylinami są:
- Bodziszek - to roślina lubiąca stanowiska półcieniste oraz umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne podłoże. Zakwita na niebiesko od czerwca do października oraz dorasta do 40 cm. Bodziszek świetnie sprawdzi się jako roślina zadarniająca lub okaz sadzony pod krzewami czy służący za obwódki wzdłuż krawędzi rabat.
- Jeżówka purpurowa - to średniej wysokości bylina, która zachwyca białymi, czerwonymi, żółtymi lub różowymi kwiatami. Świetnie sprawdzi się na słonecznych rabatach. Zakwita ona od lipca do października i równocześnie jest pokarmem dla wielu pożytecznych owadów, dzięki czemu przyciągnie je do naszego ogrodu.
- Floks wiechowaty - to wysoka bylina, którą warto sadzić na stanowiskach półcienistych. Ma piękne różnokolorowe kwiaty, a w dodatku rozprowadza po ogrodzie piękny aromat. Co więcej, roślina ta przyciąga owady, które mogą wpływać na bioróżnorodność naszej posesji. Floks najlepiej sadzić z tyłu lub na środku rabaty.
- Perowskia łobodolistna - to wysoka i rozłożysta roślina, która sprawdzi się w suchych i słonecznych miejscach. Jej ozdobą jest srebrzyste ulistnienie oraz drobne fioletowe kwiaty. Roślina zakwita od lipa do września i świetnie czuje się na rabatach preriowych, bylinowych i w ogrodach żwirowych.
- Odętka wirginijska - to bylina, która dobrze czuje się zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Najlepiej rozwija się w wilgotnej glebie. Kwitnie na biało, fioletowo lub różowa od czerwca do sierpnia, a także powtarza swoje kwitnienie po przycięciu. Sprawdzi się na dużych przestrzeniach, ponieważ potrafi być ekspansywna.
- Mikołajek płaskolistny - to wysoka bylina, która idealnie nadaje się do mocno nasłonecznionych miejsc. Osiąga 1 m wysokości i zakwita na niebiesko od czerwca do września. Z racji niskich wymagań tej roślin, może ona być uprawiana na skarpach, rabatach preriowych oraz środkowych częściach rabat.
- Rozchodnikowiec - to bardzo łatwa w uprawie bylina, która równocześnie ma niezwykle efektowne kwiaty, rozwijające się od sierpnia do września. Co więcej, również liście rośliny są ozdobne. Rozchodnikowiec świetnie czuje się na miejscach słonecznych i dobrze sobie radzi podczas susz. Może rosnąć na skalniakach, rabatach żwirowych i wrzosowiskach.
- Sadziec plamisty - to bylina o sztywnym pokroju dorastająca do 2 m. Zakwita na różowo od sierpnia do września. Najlepiej czuje się w miejscach słonecznych lub półcienistych oraz w umiarkowanie wilgotnej i żyznej glebie. Poradzi sobie jednak również w bardziej piaszczystej glebie.
- Kocimiętka Faassena - to dość niska, ale ładnie prezentująca się bylina. Najlepiej wygląda na rabatach oraz w ogrodach żwirowych. Kocimiętka jest wytrzymała na suszę. Cechują ją jasnofioletowe kwiaty, które pojawiają się od czerwca do października.
- Szałwia omszona - to bardzo mało wymagająca roślina, której poszczególne odmiany różnią się między sobą wysokością oraz barwą kwiatów. Szałwia najlepiej sprawdzi się na brzegach rabat oraz na skalniakach. Roślina zakwita od czerwca do września.
Zobacz też:
Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie
Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie
Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób