Reklama
Reklama

Nie lubisz rzeżuchy? Na Wielkanoc wysiej zamiast niej te kiełki

Nie zmuszaj się do siania rzeżuchy na Wielkanoc, jeśli jej nie lubisz. Jeżeli nie chcesz rezygnować z pięknej, naturalnej dekoracji świątecznego stołu, możesz wysiać w doniczce inne kiełki. Wybór jest ogromny, więc na pewno znajdziesz wśród nich roślinę, w której zakochasz się od pierwszego wejrzenia.

Sianie rzeżuchy na Wielkanoc to polska tradycja, ale nie wszystkim podoba się jej charakterystyczny wygląd i smak. Jeśli znudziła ci się już taka dekoracja mieszkania, w tym roku powinnaś rozważyć uprawę innych odmian kiełków. 

Te roślinki to prawdziwy skarb. Również są zdrowe, ale oryginalniejsze, dlatego warto uprawiać je w doniczce przed świętami. Dzięki nim przy niewielkich kosztach i minimalnym wysiłku stworzysz wspaniałą zieloną ozdobę na stół. Ich widok na pewno umili domownikom świąteczne śniadanie.

Te kiełki możesz wysiać na Wielkanoc zamiast rzeżuchy

Wielkanocne kiełki to nie tylko rzeżucha. Na ligninie, ręczniku papierowym lub wacie możesz wysiać znacznie ciekawsze odmiany łatwych w uprawie roślin, które będą pięknie prezentować się zarówno na parapecie, jak i na świątecznym stole. Nie tylko mają walory dekoracyjne, ale można je zjeść (np. wraz z jajkami czy jako dodatek do sałatki), ponieważ są bardzo zdrowe. 

Jadalne kiełki, które możesz posiać zamiast rzeżuchy to m.in.: kiełki soi, soczewicy czy grochu. Wspaniale prezentują się także kiełki lucerny, pora czy rzodkiewki. Przepięknie wygląda również groszek i seler. Do roślinek z najbardziej dekoracyjnymi liśćmi zaliczyć trzeba również kiełki słonecznika. Pokochasz je, jeśli nie lubisz gorzkiej rzeżuchy, bo mają przyjemny słodki smak.

Może cię zainteresować: Te owoce w ogrodzie zaskoczą wszystkich. Sprawdź, jak uprawiać białą truskawkę

Nie lubisz rzeżuchy? W doniczce na parapecie możesz uprawiać zielony owies

Zamiast rzeżuchy i wyżej wymienionych kiełków w doniczce możesz także uprawiać zielony owies, potocznie określany jako wielkanocna trawka. Tą wspaniałą, zieloną ozdobę przed świętami kupisz niemal w każdym sklepie spożywczym. 

Zielony owies wprowadzi wiosenny klimat do twojego mieszkania. Jeśli chcesz wyhodować go samodzielnie, przed wysianiem namocz nasiona w zimnej wodzie przez noc, a na pewno zdąży wypuścić listki do Wielkanocy. Zobaczysz, że kiełki wyrosną już po 7-8 dniach. 

Potrzebują do tego jedynie wilgotnego podłoża i dobrego dostępu do światła. Regularnie spryskuj roślinę, lub podlewaj ją i co drugi dzień obracaj naczynie na którym rosną, aby były równej wysokości. 

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta | uprawa roślin