Reklama
Reklama

Mrówki opanowały twój balkon? Przynieś z kuchni i rozsyp odrobinę, a szybko się wyniosą

Zwalczanie mrówek jest konieczne, kiedy owady rozprzestrzeniają się w zbyt szybkim tempie lub zakładają swoje mrowiska w nieodpowiednich miejscach. Wtedy warto wiedzieć, jak je usunąć. Dzięki temu można ochronić hodowane rośliny, a także uniemożliwić wchodzenie insektom do domu.

Na początku warto podkreślić, że mrówki pełnią ważną funkcję w ekosystemie. Z pewnością można je uznać za pożyteczne owady. Insekty pomagają utrzymywać porządek w ogrodzie, usuwając odpadki organiczne, zwalczając szkodniki, drenując glebę, czy przenosząc nasiona roślin.

Problem z mrówkami pojawia się zazwyczaj w sytuacji, gdy wzrost ich populacji przebiega wyjątkowo dynamicznie. Ogrodnicy odczuwają wtedy negatywne skutki obecności mrówek. Dotyczy to, na przykład uszkodzenia owoców, usuwania nasion sianych warzyw, czy obgryzania kłączy roślin. Mrówki mogą też naruszać pąki kwiatów, wysysając z nich soki.

Mrówki na balkonie - jak się tam dostają?

Mrówki mogą pojawiać się na naszym balkonie nie tylko, gdy mieszkamy na parterze. Zazwyczaj możemy spotkać je tam latem, gdy mamy do czynienia z wysoką temperaturą oraz równocześnie z wilgotnym powietrzem. Ich obecność nawet na wyższych piętrach wynika z tego, że są to owady, które potrafią doskonale wspinać się po ścianach, więc bez problemu dotrą na balkon. Co więcej, robotnice mrówek faraonek poszukują wtedy nowych miejsc do osiedlenia i tym samym zwabiają inne mrówki, zakładając gniazdo. Jest to niemały kłopot nie tylko dla naszych roślin, ale także dla nas, ponieważ mrówki z balkonu mogą z łatwością wejść do mieszkania. Wystarczą im do tego małe szczeliny lub uchylone okno.

Dlaczego mrówki są takim problemem?

Mrówki same w sobie nie są tak dużym problemem dla naszych roślin. Jednak lubują się w słodkim pożywieniu i często ich obecność wiąże się z tym, że na naszych okazach pojawiają się mszyce. Wynika to z tego, że jednym z elementów ich diety jest słodka spadź, którą produkują właśnie mszyce. W momencie, gdy mrówki namierzą je w ogrodzie, zaczynają się nimi "opiekować". Będą chronić je przed owadami, które je spożywają, a także przenosić z rośliny na roślinę w momencie, gdy populacja mszyc zacznie się poszerzać.

Mszyce mają od 2 do 5 mm. Hamują wzrost roślin, a także zniekształcają lub całkowicie stopują rozwój liści i pędów. Najłatwiej je zauważyć, spoglądając na pędy wierzchołkowe, kwiatostany i pąki kwiatowe. Tam samice składają jaja. Mszyce niszczą rośliny mechanicznie, spożywając ich części, a produkowana spadź może być przyczyną pojawienia się infekcji grzybowych.

Czytaj również: Moja babcia spryskuje tym krzaczki pomidorów. Ma najwięcej plonów we wsi

Naturalne preparaty zwalczające mrówki. Jak je przygotować?

Na szczęście nie trzeba używać syntetycznych środków, żeby pozbyć się owadów. Jeśli mrówki zorganizowały sobie trasę przebiegającą przez balkon lub taras, to można ją w prosty sposób usunąć. Wystarczy położyć na niej świeże liście pomidorów. Mrówki nie tolerują ich zapachu.

Skutecznym sposobem będzie też zastosowanie wyciągu z czosnku, wrotyczu lub pokrzywy. Wykonanie naturalnego preparatu nie powinno nikomu sprawić problemu. Trzeba zalać zebrane wcześniej rośliny wodą i pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu wodę należy odcedzić i polać nią miejsce, w którym znajdują się mrówki. Można też użyć butelki z atomizerem.

Do innych sposobów na to, jak pozbyć się mrówek z balkonu, zalicza się także sadzenie w doniczkach konkretnych roślin. Okazuje się bowiem, że insekty nie tolerują:

  • nagietka lekarskiego,
  • lawendy,
  • mięty,
  • dalii,
  • wrotyczu,
  • majeranku,
  • tymianku,
  • czosnku.

Inne naturalne preparaty, które pomogą nam pozbyć się mrówek

Oprócz powyższych metod, chcąc pozbyć się mrówek, możemy też wysypać w miejscu ich występowania cynamon (zadziała również proszek do pieczenia). Innym sposobem jest rozsypanie fusów po kawie. Trzeba przy tym pamiętać, aby była to kawa organiczna, bez cukru. Podobne działanie ma również soda i ocet – ze względu na intensywny zapach.

Jeśli w ogrodzie lub przy tarasie pojawiło się duże mrowisko, można je usunąć, zalewając je wrzącą wodą. Jednak, aby zabieg okazał się skuteczny, trzeba go powtórzyć co najmniej kilka razy. Zginą nie tylko mrówki, ale także i larwy. 

Jak pozbyć się mrówek i mszyc? Użyj tych składników

Chcąc pozbyć się mrówek z balkonu, musimy również usunąć problem mszyc. Do naturalnych sposobów, które można wykorzystać do odstraszania mszyc, zalicza się sadzenie roślin o mocnym zapachu. Są to odmiany takie jak m.in.: lawenda, mięta, piołun, czosnek, majeranek, tymianek oraz nasturcje i aksamitki. Mszyce można też ściągnąć z rośliny papierowym ręcznikiem lub spłukać wodą. 

Dodatkowo możemy stosować opryski przeciw mszycom. Są to domowe preparaty:

  • z mleka i wody (proporcja 1:1),
  • z wyciągu z czosnku, pokrzywy i mniszka lekarskiego,
  • z rozpuszczonego szarego mydła.

Warto wiedzieć, że mszyce stanowią pożywienie dla biedronek. Są one w stanie zjeść nawet do kilku tysięcy mszyc w trakcie swojego życia. Możemy więc zwabić biedronki do ogrodu, opryskując zaatakowane przez szkodniki rośliny wodą z cukrem. 

Zobacz też:

Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie

Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie

Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie