Reklama
Reklama

Mrówki na balkonie? Rozsyp to na podłodze, a szybko się wyniosą

Zwalczanie mrówek jest konieczne, kiedy owady rozprzestrzeniają się w zbyt szybkim tempie lub zakładają swoje mrowiska w nieodpowiednich miejscach. Wtedy warto wiedzieć, jak je usunąć. Dzięki temu można ochronić hodowane rośliny, a także uniemożliwić wchodzenie insektom do domu.

Na początku warto podkreślić, że mrówki pełnią ważną funkcję w ekosystemie. Z pewnością można je uznać za pożyteczne owady. Insekty pomagają utrzymywać porządek w ogrodzie, usuwając odpadki organiczne, zwalczając szkodniki, drenując glebę, czy przenosząc nasiona roślin.

Problem z mrówkami pojawia się zazwyczaj w sytuacji, gdy wzrost ich populacji przebiega wyjątkowo dynamicznie. Ogrodnicy odczuwają wtedy negatywne skutki obecności mrówek. Dotyczy to, na przykład uszkodzenia owoców, usuwania nasion sianych warzyw, czy obgryzania kłączy roślin. Mrówki mogą też naruszać pąki kwiatów, wysysając z nich soki.

Naturalne preparaty zwalczające mrówki – liście pomidorów i wyciągi z roślin

Nie trzeba używać syntetycznych środków, żeby pozbyć się owadów. Jeśli mrówki zorganizowały sobie trasę przebiegającą przez ogród lub taras, to można ją w prosty sposób usunąć. Wystarczy położyć na niej świeże liście pomidorów. Mrówki nie tolerują ich zapachu.

Skutecznym sposobem będzie też zastosowanie wyciągu z czosnku, wrotyczu lub pokrzywy. Wykonanie naturalnego preparatu nie powinno nikomu sprawić problemu. Trzeba zalać zebrane wcześniej rośliny wodą i pozostawić na kilka godzin. Po ich upłynięciu wodę należy odcedzić i polać nią miejsce, w którym znajdują się mrówki. Można też użyć butelki z atomizerem.

Do sposobów radzenia sobie z mrówkami w ogrodzie, zalicza się też sadzenie konkretnych roślin. Insekty nie tolerują:

 • nagietka lekarskiego,
 • lawendy,
 • mięty,
 • dalii,
 • wrotyczu,
 • majeranku,
 • tymianku,
 • czosnku.

Naturalne preparaty zwalczające mrówki – cynamon, kawa i mąka kukurydziana

Żeby pozbyć się mrówek, można też wysypać w miejscu ich występowania cynamon (działa również proszek do pieczenia). Innym sposobem jest rozsypanie fusów po kawie. Trzeba przy tym pamiętać, aby była to kawa organiczna, bez cukru. Podobne działanie ma również soda i ocet – ze względu na intensywny zapach.

Jeśli w ogrodzie lub przy tarasie pojawiło się duże mrowisko, można je usunąć, zalewając je wrzącą wodą. Żeby zabieg okazał się skuteczny, trzeba go powtórzyć co najmniej kilka razy. Zginą nie tylko mrówki, ale także i larwy. 

Mrówki i mszyce – duet zabójczy dla hodowli

Mrówki lubują się w słodkim pożywieniu. Jednym z elementów ich diety jest słodka spadź, którą produkują mszyce. W momencie, gdy mrówki namierzą mszyce w ogrodzie, zaczną się nimi "opiekować". Będą chronić je przed owadami, które je spożywają, a także przenosić z rośliny na roślinę w momencie, gdy populacja mszyc zacznie się poszerzać.

Pragmatyzm mrówek polega na tym, że odcinają mszycom skrzydełka. Sprawia to, że insekty są od nich w dużym stopniu uzależnione. Nie mogą swobodnie żerować i się przemieszczać. Jest to pod kontrolą mrówek.

Mszyce mają od 2 do 5 mm. Hamują wzrost roślin, a także zniekształcają lub całkowicie stopują rozwój liści i pędów. Najłatwiej je zauważyć, spoglądając na pędy wierzchołkowe, kwiatostany i pąki kwiatowe. Tam samice składają jaja. Mszyce niszczą rośliny mechanicznie, spożywając ich części, a produkowana spadź może być pożywieniem dla infekcji grzybowych.

Jak zlikwidować mrówki i mszyce? Poznaj naturalne sposoby

Do naturalnych sposobów, które można wykorzystać do odstraszania mszyc, zalicza się sadzenie roślin o mocnym zapachu. Są to odmiany takie jak m.in.: lawenda, mięta, piołun, czosnek, majeranek, tymianek oraz nasturcje i aksamitki. Mszyce można też ściągnąć z rośliny papierowym ręcznikiem lub spłukać wodą. 

Przeciw mszycom można też stosować opryski:

 • z mleka i wody (proporcja 1:1),
 • z wyciągu z czosnku, pokrzywy i mniszka lekarskiego,
 • z rozpuszczonego szarego mydła.

Warto wiedzieć, że mszyce stanowią pożywienie dla biedronek. Boże krówki (Coccinella septempunctata) są w stanie zjeść nawet do kilku tysięcy mszyc w trakcie swojego życia. Biedronki można zwabić do ogrodu, opryskując zaatakowane przez szkodniki rośliny wodą z cukrem. 

Zobacz też:

Zasadź na parapecie to zioło. Zastąpisz nim niezdrową przyprawę do rosołu

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie