Możesz mieć kolorowe marchewki. Sprawdź, kiedy je wysiać
Marchewki są nie tylko pomarańczowe. Możesz ozdobić swój ogród, a później talerz warzywami w kolorze fioletowym, czerwonym, żółtym, białym lub czarnym. Przedstawiamy najlepsze odmiany kolorowych marchewek, termin ich siania, a także metody uprawy.
Chcesz mieć mnóstwo kolorów na swoim talerzu? W takim razie urozmaić swoje posiłki kolorowymi marchewkami. Można dodawać je do sałatek, surówek lub zrobić z nich smoothie albo soki. Istnieją nawet przepisy na te warzywa w galaretce. Żeby jednak móc korzystać z tych nietypowych darów natury, już teraz należy pomyśleć o ich siewie.
Odmianą marchewek, która wydaje warzywa w kolorze głęboko fioletowym, niemal czarnym, jest Deep Purple. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie czerwone okazy, to postawmy na Purple Sun albo Red Sun.
A może pragniemy, żeby nasze marchewki były żółte jak słońce? Wówczas zakupmy nasiona Yellowstone, będącą późną odmianą o delikatnym smaku. Fanom jasnych barw polecamy wybór Lunar White, która ma lekko słodki posmak. Niezwykle oryginalną odmianą jest natomiast Pusa Asita Black z czarnym miąższem, wyróżniająca się nie tylko kolorem, ale też przeważającą ilością antyoksydantów.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Oprysk olejowy — jak działa, kiedy wykonać, jak wykonać, na jakie szkodniki
Kolorowe marchewki siejemy od kwietnia do czerwca. Na początek musimy dokładnie oczyścić grządki z chwastów. Przygotowujemy też na wysiew rowki albo pasy żyznej gleby na specjalnych taśmach.
Gdy już zadbaliśmy o miejsce, to przystępujemy do siewu - umieszczamy nasiona w ziemi na głębokość 1-2 cm, zachowując 3-5 cm odległości między nimi. Możemy zrobić to ręcznie lub za pomocą specjalnych taśm, ułatwiających wyznaczenie równych przerw.
Po siewie delikatnie podlewamy podłoże. Jeśli wykonaliśmy ten zabieg po wschodach, konieczne będzie przerzedzenie wsiewek. Najsilniejsze rośliny potrzebują przestrzeni do wzrostu, dlatego należy zachować odpowiednie odstępy.
W przypadku szybkiego wysychania gruntu polecamy dodatkowe przykrycie go agrowłókniną. Ten materiał utrzymuje zarówno wilgoć, jak i ciepło.
Kolorowe marchewki, podobnie jak te klasyczne, pomarańczowe, sadzimy w lekkiej, przepuszczalnej ziemi o pH wynoszącym od 6,0 do 6,8. Polecamy dodatkowe wzbogacenie podłoża kompostem.
Miejsce siewu musi być natomiast słoneczne, osłonięte od wiatru. Pamiętajmy też, aby nie sadzić tych roślin po innych warzywach korzeniowych np. po pietruszce czy selerze.
Po posadzeniu konieczne jest regularne podlewanie i odchwaszczanie grządek. Z kolei wokół jasnych odmian należy usypywać kopczyki z ziemi, żeby nie powstały zielone odbarwienia od słońca na górnej części korzenia.
Warto również robić naturalne opryski przeciw szkodnikom np. z pokrzywy. Dobrą metodą na uniknięcie ich inwazji może być posadzenie kolorowych marchewek w towarzystwie czosnku i cebuli.
Zobacz też:
Liście storczyka żółkną? To ważny znak. Sprawdź, jak reagować
Czy już czas na koszenie trawnika po zimie? Ogrodnik podpowiada
Nowa królowa parapetów zastąpi monsterę? Kwiaciarka zdradza, jak o nią dbać