Reklama
Reklama

Monstera w mgnieniu oka wystrzeli nowymi liści. Wystarczy, że zastosujesz odżywkę z tego odpadu

Monstera to piękny kwiat doniczkowy cechujący się regularnymi dziurami w błyszczących liściach. Każdemu właścicielowi tej rośliny zależy na tym, aby wypuszczała nowe pędy. Jak zatem pobudzić ten okaz do wzrostu? Sprawdź przepis na domową odżywkę z pewnego odpadu.

Wielkimi krokami zbliżamy się do wiosny. Przedwiośnie to idealny czas na odżywienie roślin doniczkowych po zimie. Czasem warto wykorzystać produkty, które mamy w domu. Z czego zatem zrobić domową odżywkę do monstery? Odpowiadamy.

Jak dbać o monsterę? Pielęgnacja rośliny po zimie

Rośliny zostają pobudzone do wzrostu przez światło słoneczne. Właśnie dlatego warto przestawić monsterę bliżej okna

Wiosną zalecamy także przesadzić roślinę. Młode okazy przesadzamy co rok, a te starsze co dwa lata, za każdym razem do większej doniczki o jeden rozmiar. Używamy ziemi torfowej, przepuszczalnej, którą mieszamy z perlitem w proporcji 3:1

Monstera lubi wilgotne powietrze, dlatego powinniśmy regularnie ją zraszać. Używamy do tego odstanej wody lub specjalnego nawilżacza. Po zimie należy także oczyścić liście z grubszej warstwy zanieczyszczeń. Kurz zatyka aparaty szparkowe rośliny i blokuje dostęp do światła. Liście przecieramy wilgotną ścierką z dodatkiem soku z cytryny.

Nawożenie monstery możemy zacząć już w marcu. Polecamy zasilanie kwiatu domową odżywką z łupin orzechów włoskich. 

Jak działa odżywka z łupin orzechów włoskich na mosterę?

Orzechy włoskie są cenne nie tylko dla naszego organizmu, ale również i dla monstery. Skorupki, które zazwyczaj lądują w koszu, mają wartościowe składniki dla roślin, ponieważ zawierają fosfor oraz potas odpowiedzialne za wzmacnianie systemu korzeniowego

Łupiny orzechów włoskich mają też w swoim składzie żelazo, cynk i wapń, które odżywiają ziemię, dzięki czemu monstera lepiej magazynuje wodę, a więc wypuszcza szybciej liście.  

Przepis na domową odżywkę z łupin orzechów włoskich

Aby przygotować domową odżywkę dla monstery, wystarczy zalać dwie garście łupin orzechów włoskich 1 l wody w dużym garnku. Wywar gotujemy przez 20 minut. Po tym czasie odcedzamy go i czekamy, aż będzie miał temperaturę pokojową. 

Tak przygotowanym nawozem podlewamy monsterę raz w tygodniu. Tą domową odżywką możemy zasilić także inne zielone kwiaty tj. epipremnum czy paproć. Idealnie sprawdzi się również do roślin kwitnących np. storczyka, skrzydłokwiatu lub fiołka afrykańskiego

Zobacz też:

Domowy nawóz do hibiskusa z resztek. Będzie kwitł całe lato

Borówki w doniczce na balkonie będą rosły równie dobrze, jak w glebie. Pamiętaj jednak o tym

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie