Reklama
Reklama

Mój tata karmi schnące tuje tą odżywką, a sąsiedzi zaciskają pięści z zazdrości. Są najpiękniejsze w okolicy

Tuje w ogrodzie mogą stanowić piękną ozdobę, a przy okazji zapewniać prywatność. Zdarza się jednak, że brązowieją i schną, a wtedy trzeba działać szybko, bo mogą szybko stracić swój urok. Na szczęście mój tata dobrze wie, co robić a takiej sytuacji. Odkąd karmi tuje tą odżywka, pięknego żywopłotu zazdroszczą mu wszyscy sąsiedzi.

Tuje (inaczej żywotniki) są roślinami iglastymi z rodziny cyprysowatych. Szybko rosną, świetnie znoszą przycinanie i można je formować na wiele różnych sposobów, dlatego też idealnie sprawdzają się na żywopłoty. Mimo wysokiej odporności na zmienne niekorzystne warunki środowiskowe, często zdarza się jednak, że marnieją. 

Jeżeli tylko zauważysz, że tuje w twoim ogrodzie brązowieją i usychają, postaraj się szybko ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy i podejmij odpowiednie działania, by je uratować. Najczęściej jest to kwestia nieodpowiedniej pielęgnacji, ale nawet jeśli winne są choroby grzybowe lub szkodniki, możesz jeszcze przywrócić swoje krzewy idealnej kondycji. Gdy kilka razy nakarmisz tuje tą odżywką, te na pewno szybko wyzdrowieją i niedługo znów będą najpiękniejsze w okolicy.

Dlaczego tuje schną i brązowieją? Być może źle o nie dbasz

Przyczyny, przez które tuje schną i brązowieją, mogą być różne. Często tuje rośliny zaczynają zmieniać kolor wpływem promieni słonecznych, które zbyt intensywnie na nie oddziałują. Zdarza się również, że są zbyt gęsto posadzone. Nie mają więc dostępu do światła, przez co ich liście (szczególnie w środkowej części) zaczynają przybierać nietypową barwę.

Najczęściej jednak prowadzą do tego błędy w pielęgnacji żywopłotu. Musisz sobie uświadomić, że bardzo ważne jest regularne podlewanie tui, zwłaszcza późną wiosną i latem, w okresach suchych, kiedy powinnaś dostarczajać im wody minimum raz w tygodniu. Możesz również obłożyć ziemię wokół nich korą sosnową, aby ułatwić krzewom zatrzymywanie wilgoci w glebie. 

Może cię zainteresować: Jaką trawę wysiać wokół domu? Znajomy ogrodnik podpowiada

Mój tata karmi schnące tuje tą odżywką. Są najpiękniejsze w okolicy

Nadmierne nawożenie sztucznymi nawozami również może doprowadzić do brązowienia tui. Z tego powodu warto, (ale również w trosce o środowisko) powinnaś ograniczyć sztuczne preparaty i zacząć stosować te naturalne. 

Mój tata od lat podlewa tuje domową odżywką z czosnku. Stosuje ją zarówno na zdrowe, jak i lekko zmarniałe rośliny, które zmagają się chorobą grzybową lub atakami niewielkiej ilości szkodników i zawsze działa.

Obierz 1 główkę czosnku - przepuść go przez praskę, posiekaj lub zgnieć. Następnie zalej go 2 litrami wody i odczekaj jedną dobę i odcedź płyn. Przelej odżywkę do butelki ze spryskiwaczem i opryskuj tuje 2 razy dziennie, a żywopłot znów odżyje. Naturalny oprysk będzie zdatny do użycia przez 3-4 dni, później musisz przygotować nowy.

Czytaj również: Jest o wiele ładniejsza od tui i dorasta do 4 metrów. Idealna roślina na żywopłot

Zobacz też:

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

Pięknie wygląda i pachnie jak pierniczki. Zasadź teraz, a zakwitnie na Boże Narodzenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | pielęgnacja roślin | nawożenie