Marzysz o drzewku bonsai? Tak wyhodujesz je od podstaw
Dla wielu osób hodowla drzewka bonsai wydaje się być zaawansowaną sztuką, jeśli chodzi o ogrodnictwo. Strzyżenie i formowanie rośliny na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie skomplikowanego oraz czasochłonnego. Wystarczy jednak stosować się do odpowiednich zasad, aby móc cieszyć się okazałym bonsai w swojej kolekcji roślin doniczkowych. Podpowiadamy, jak od podstaw zacząć swoją przygodę z hodowlą drzewka bonsai.
Bonsai w dosłownym tłumaczeniu oznacza “drzewko w pojemniku" i jest niezwykłą formą sztuki, która łączy w sobie ogrodnictwo z azjatycką estetyką. Polega ona na miniaturyzacji oraz formowaniu drzewa poprzez wieloletnie przycinanie i podwiązywanie w odpowiedni sposób. Poprzez umieszczenie rośliny w płaskim pojemniku ich system korzeniowy się redukuje. Co jeszcze wiadomo o bonsai oraz jak zacząć je hodować w swoim domu?
Drzewka bonsai zachwycają swoim kształtem i chętnie wybierane są jako dekoracja do wielu wnętrz. To jedno drzewko w minimalistycznej donicy odznacza się brakiem dodatkowych ozdób oraz idealnym kształtem. Hodowla bonsai wiąże się bowiem z wieloletnim przycinaniem i formowaniem kształtu rośliny.
Bonsai symbolizować ma prostotę oraz piękno ukryte w niedoskonałości. To starannie tworzona iluzja prawdziwego, pełnowymiarowego drzewa w minimalistycznej donicy. W związku z tym wiele osób marzy o swoim własnym bonsai, ponieważ jest to roślina zwracająca uwagę i wyróżniająca się na tle pozostałych.
Cała sztuka hodowli tego drzewka polega na zachowaniu odpowiedniej równowagi pomiędzy pniem, gałęziami, korzeniami i korą. Równowaga wcale nie oznacza tutaj symetrii. Roślina ma stanowić imitację naturalnego drzewa, które doświadcza różnych warunków atmosferycznych. Do wyboru hodowców pozostają dwie równowagi bonsai - statyczna oraz dynamiczna. To od tego zależeć będzie wygląd drzewka za kilka lat. Od czego zacząć swoją przygodę z własnym bonsai?
Zobacz także: Skrzydłokwiat podwoi swoje rozmiary. Wystarczy pamiętać o tej czynności i wcale nie chodzi o nawożenie
Większość osób bonsai zakupuje w supermarketach, gdzie ceny są zdecydowanie korzystniejsze. Niestety często zdarza się, że taka roślina jest wątpliwej jakości. Chcąc hodować drzewko bonsai z prawdziwego zdarzenia, warto postawić na okaz prosto ze sklepu ogrodniczego.
Na samym początku przygody dobrym wyborem może okazać się jałowiec, sosna, fikus czy cyprys, które odznaczają się łatwością w pielęgnacji. Są to dobre gatunki dla osób rozpoczynających swoją przygodę z hodowlą bonsai. Koniecznie trzeba również zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi prawidłowej pielęgnacji. Kilka aspektów jest wręcz kluczowych dla prawidłowego wzrostu drzewka. O czym dokładnie mowa?
Przeczytaj również: Myślisz, że nie masz ręki do roślin? Wystarczy pamiętać o tych dwóch rzeczach, a parapet będzie tonął w kwiatach
- Odpowiednie stanowisko i temperatura - stanowisko jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu rośliny. Zazwyczaj najlepiej sprawdza się miejsce umiarkowanie słoneczne. Narażenie na bezpośrednie ostre promienie słoneczne bądź na zbyt duże zacienienie może zakończyć się osłabieniem rośliny.
- Podlewanie - odpowiednia wilgotność jest ważna dla drzewka bonsai. Regularnie należy kontrolować ten stan za pomocą zagłębienia palców w podłożu. Wysuszona gleba to sygnał dla natychmiastowego podlania drzewka. Nie należy dopuszczać do nadmiernego przesuszenia lub wręcz przeciwnie, do przemoknięcia gleby. Samo podlewanie powinno być na tyle obfite, aby woda zasiliła cały system korzeniowy.
- Nawożenie - tak jak w przypadku innych roślin, drzewko bonsai dobrze jest nawozić. Najlepiej, aby nawóz był bogaty w azot, fosfor oraz potas. Składniki te korzystnie wpłyną na rozwój poszczególnych elementów drzewka, a dodatkowo zapewnią dodatkową ochronę przed chorobami. Nawożenie najlepiej wykonywać od wczesnej wiosny do jesieni.
- Przycinanie - sednem hodowli drzewka bonsai jest jego odpowiednie przycinanie. To właśnie dzięki niemu możliwe jest uzyskanie dorodnego okazu. To działanie nazywane jest wręcz sztuką. Choć z początku może sprawiać pewne trudności, z czasem stanie się przyjemną czynnością, która przynosi dostrzegalne efekty. Należy rozróżnić przycinanie drzewka pielęgnacyjne lub formujące. To pierwsze jest zdecydowanie prostsze i ma za zadanie utrzymać powstały kształt, zaś formujące wymaga posiadania odpowiednich narzędzi. To właśnie dzięki niemu możliwe jest uformowanie wymarzonego drzewka bonsai.
Może cię zainteresować: Ma ogromne kwiaty i można go wyhodować z nasion. „Kwiat nietoperz” będzie największą ozdobą twojej szklarni
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach