Reklama
Reklama

Mało kto pamięta o tym zabiegu. To dzięki niemu pomidory mają obfite plony

Pomidory z własnej działki mają jedyny w swoim rodzaju smak, dlatego tak wiele osób decyduje się na ich uprawę. Nie jest ona skomplikowana, ale wymaga podejmowania odpowiednich kroków, aby móc cieszyć się z dorodnych plonów. Mało kto jednak pamięta o pewnym zabiegu, dzięki któremu krzaczki obficie obrodzą. Dowiedz się więc, na czym polega cieniowanie pomidorów i zastosuj je w swoim ogródku. 

Chcąc cieszyć się z dorodnych pomidorów, z pewnością trzeba zadbać o odpowiednie podlewanie czy nawożenie krzaczków. Może się jednak zdarzyć, że będzie to niewystarczające, zwłaszcza jeśli rośliny narażone są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto więc poznać sposób, który wspomoże krzaki pomidorów. Stosowały go już nasze babcie.

Ciesz się obfitymi plonami. Zasady pielęgnacji pomidorów

Pomidory najlepiej smakują z własnego ogródka. Aby móc się nimi cieszyć, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach ich uprawy. Przede wszystkim najlepiej zapewnić im ciepłe i słoneczne stanowisko, które osłonięte jest od wiatru. Dobrze również przy sadzeniu zadbać o próchniczą i przepuszczalną glebę.  

W hodowli pomidorów kluczowe jest także prawidłowe podlewanie. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem, aby uniknąć poparzenia roślin. Należy starać się robić to tak, aby nie moczyć liści i plonów, ponieważ będzie to sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.  

Oprócz tego oczywiście ważne są takie czynności jak nawożenie, które można wykonywać z pomocą domowych nawozów, a także odchwaszczanie. Chcąc jednak zapewnić krzaczkom pomidorów jeszcze lepsze warunki do wzrostu, warto sięgnąć po sprawdzone od lat metody i uprawiać je pod specjalnie wykonanym daszkiem. Nazywane jest to właśnie cieniowaniem pomidorów.  

Zobacz również: Sadzenie pomidorów bokiem? Sprawdź, po co robią to najlepsi ogrodnicy

Na czym polega cieniowanie pomidorów?  

Wiele ogrodników podczas uprawy pomidorów stara się chronić swoje plony, utrzymując gęsto rosnące liście na krzaczkach, aby te chroniły owoce. Taką praktykę można jednak przepłacić obniżeniem cyrkulacji powietrza, które może w rezultacie doprowadzić do wystąpienia między innymi szarej pleśni. Jak więc skutecznie chronić pomidory?  

Niezawodną metodą stosowaną już przez nasze babcie jest okrywanie pomidorów, czyli ich cieniowanie. Taki sposób stosowany jest, aby chronić plony przed porywistym wiatrem, gradem czy mocno zacinającym deszczem. Warto jednak ten zabieg wykonać również w przypadku upałów, aby chronić rośliny przed palącymi promieniami słonecznymi, które w rezultacie mogą przynieść zniszczenie pomidorów.  

Tak więc warto zdecydować się na cieniowanie pomidorów, zwłaszcza że wykonanie jest niezwykle proste. Można do tego użyć na przykład nieużywanej firanki, którą należy umieścić nad krzaczkami pomidorów. Babcie robią tak już od wielu lat. Dobrym rozwiązaniem jest również parasol ogrodowy bądź stworzenie zasłony z agrowłókniny. 

Cieniowanie pomidorów przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych uchroni je przed pękaniem i dzięki temu będą mogły się równomiernie wybarwiać. To prosty i tani sposób, który wraz z pozostałymi zasadami pielęgnacji przyniesie dorodne pomidory z własnej uprawy.  

Zobacz też:

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

Ta roślina pomaga zwalczyć kaszel i odstrasza kleszcze oraz szkodniki. Jak ją uprawiać w swoim ogrodzie?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka