Reklama
Reklama

Liście zielistki żółkną? Zmień 3 rzeczy, a znów będzie zdrowa i silna jak dąb

Zielistka to pożyteczna, a zarazem mało wymagająca roślina doniczkowa. Z jej uprawą bez najmniejszego problemu powinieneś poradzić sobie więc nawet jeśli nie masz dużego doświadczenia z opieką nad kwiatami. Nie straszne jest jej chwilowe przesuszenie, ale nawet tak odporny gatunek od czasu do czasu potrzebuje twojego zainteresowania. Jeżeli liście twojej zielistki żółkną, szybko zmień te 3 rzeczy, a roślina niedługo znów będzie zdrowa i silna niczym dąb.

Jeżeli uważasz się za osobę, która zupełnie nie ma "ręki do kwiatów", powinieneś rozważyć uprawę zielistki. Ta mało wymagająca roślina doniczkowa wydaje się być wręcz idealna dla początkujących ogrodników. Nie ma wielu wymagań, stanowi efektowną ozdobę wnętrza, a przy okazji oczyszcza powietrze. Jest bardzo pożyteczna i może przetrwać w iście spartańskich warunkach. 

Nic się nie stanie jeśli raz na jakiś czas zapomnisz ją podlać. Jednak, gdy tylko zauważysz, że liście zielistki żółkną, powinieneś zareagować. W przeciwnym razie, zamiast pięknej intensywnie zielonej rośliny, będziesz miał na parapecie jej mało reprezentatywną karykaturę. Dlatego, gdy zielistka marnieje, szybko zmień te 3 rzeczy, a twój ulubiony kwiat doniczkowy w mig odzyska zdrowia.

Zielistka zdobi parapet i oczyszcza powietrze. To pożyteczny lokator

Zielistka naturalnie porasta tereny Afryki, Azji i Ameryki, ale w Polsce można uprawiać ją w doniczkach. Jeżeli wcześniej nie opiekowałeś się roślinami, nie martw się, bo ten gatunek jest mało wymagający, więc przez długi czas postoi na parapecie. 

I nie będzie tam bezużytecznym lokatorem. Musisz bowiem wiedzieć, że przypominająca rozrastającą się, długą trawę zielistka poza walorami estetycznymi ma również inną zaletę. Oczyszcza powietrze w domu, m.in. z dymu tytoniowego i innych szkodliwych substancji

Może cię zainteresować: Zżółknięty aloes? Dwie przyczyny, z którymi poradzisz sobie natychmiastowo

Jakie warunki zapewnić zielistce? Dzięki temu będzie zdrowa i silna jak dąb

Zielistka poradzi sobie w prawie każdych warunkach. Jednak gdy zapewnisz jej idealne podłoże i stanowisko, na pewno odwdzięczy ci się pięknym wyglądem. 

Pamiętaj, że ten egzotyczny gatunek najlepiej czuje się w jasnym pomieszczeniu. Idealnie, jeżeli ma ono wystawę północną lub wschodnią o nieco rozproszonym świetle, ponieważ nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do usychania zielistki latem. Z kolei zbyt ciemne pomieszczenie może sprawić, że roślina będzie wolno rosła. 

Najlepsze podłoże dla zielistki to ziemia żyzna i przepuszczalna o lekko kwaśnym pH w granicach od 5,5 do 6,5. Tradycyjną ziemię polecamy zmieszać z torfem albo piaskiem.

Czytaj również: To najlepsze rośliny do sypialni. Nocą zmieniają się w butle z tlenem

Liście zielistki żółkną? Zmień te 3 rzeczy, a na pewno szybko wróci do formy

Zauważyłeś, że liście zielistki żółkną pomimo tego, że zapewniłeś jej dobre warunki? Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, ale najczęściej do marnej kondycji tej rośliny doniczkowej doprowadzają 3 rzeczy:

  • Niedopasowane oświetlenie

Już o tym wspominaliśmy, ale jego rola jest kluczowa w uprawie zielistki. Ten gatunek lubi światło, ale jeśli słońca jest zbyt dużo, roślina może zacząć się nieestetycznie wybarwiać. 

  • Zbyt suche powietrze

To częsty powód żółknięcia zielistki jesienią i zimą. Jeśli liście więdną i robią się suche, postaw roślinę obok nawilżacza powietrza lub postaraj się regularnie zraszać ją wodą. 

  • Nieprawidłowe podlewanie

Jeśli twoja zielistka żółknie, w pierwszej kolejności spróbuj zmienić jej sposób podlewania. Najlepiej dostarczaj jej wody regularnie, ale w małych ilościach. Nie doprowadź do zalegania cieczy w doniczce, bo w ten sposób doprowadzisz do gnicia korzeni rośliny. Roślina od przelewania woli nawet chwilową suszę. 

Zobacz też:

Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami

Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe