Liście borówki żółkną. Działaj szybko, a zdążysz ją uratować
Borówki są bardzo popularne w naszych ogrodach, doceniamy ich smaczne i zdrowe owoce. Same krzaczki również wyglądają malowniczo, ich ciemnozielone liście odcinają się od tła trawnika czy innych roślin. Zdarza się jednak, że liście borówki żółkną. Podpowiadamy, z czego może to wynikać i jak uratować roślinę.
Wybarwianie się liści na żółto oraz ich blaknięcie nazywamy chlorozą. Jest to efektem zaburzonego przebiegu fotosyntezy w wyniku niedoboru chlorofilu. Chloroza, czyli żółknięcie liści borówki może mieć wiele przyczyn. Wachlarz jest szeroki: od nieodpowiedniego pH gleby, po niedobory podstawowych składników odżywczych potrzebnych roślinie do rozwoju. W zwalczaniu chlorozy podstawową sprawą jest prawidłowe zdiagnozowanie problemu i jego zlikwidowanie. Borówkę, której liście żółkną, można jeszcze uratować.
Kiedy widzisz, że liście twojej borówki żółkną, najpierw postaraj się zorientować, dlaczego tak się dzieje. Prawidłowa diagnoza determinuje bowiem kolejne działania. Trzeba będzie najpierw usunąć powód chlorozy, a potem wykonać zabiegi ratujące roślinę. Dlaczego liście borówki żółkną? Oto najczęstsze przyczyny:
- nieodpowiednie pH gleby: borówki lubią podłoże o kwaśnym odczynie, od 4,5 do 5,5 pH. Zbyt zasadowa gleba utrudnia roślinie pobieranie żelaza.
- brak składników odżywczych: niedobory żelaza czy azotu objawiają się żółknięciem liści borówki. Jeśli liście żółkną między żyłkami, które pozostają zielone, oznacza to niedobór żelaza. Brak azotu objawia się jednolitym, jasnozielonym kolorem liści, natomiast żółknięcie plamiste to objaw innych niedoborów.
- nieodpowiednie podlewanie: niedobór i nadmiar wody mogą skutkować żółknięciem liści borówki. Szkodniki i choroby: czasem choroby grzybowe prowadzą do wybarwienia liści, bywa również, że dochodzi do tego wskutek podgryzania korzeni przez szkodniki.
Żółknące liście borówki to dla nas wyraźny znak, że roślinie czegoś brakuje, lub ma czegoś w nadmiarze. Trzeba szybko zlikwidować problem, bo krzaczek sam sobie nie poradzi.
Czytaj też: Tak słodkich truskawek jeszcze nie jadłeś. Zastosuj metodę dziadka, a będą smaczniejsze
Kiedy liście na twoim krzaczku się wybarwiają, warto reagować jak najszybciej. Oto jak możesz uratować borówki, których liście żółkną:
- sprawdź odczyn gleby za pomocą testera. Jeśli ziemia jest za mało kwaśna, możesz ją zakwasić nawozami, torfem lub siarką.
- nawieź roślinę wieloskładnikowymi nawozami zawierającymi azot i żelazo;
- nie przesadzaj z podlewaniem. Borówkę należy podlewać raz na 3 dni w okresie, gdy nie ma deszczu.
- przeglądaj roślinę pod kątem występowania chorób i szkodników. Jeśli je zauważysz, natychmiast reaguj odpowiednimi opryskami. Sprawdzą się tu naturalne preparaty na bazie czosnku. Zabieg wykonuj wieczorem i powtarzaj co pięć dni.
Odpowiednio pielęgnowana borówka odwdzięczy się pięknym pokrojem i obfitymi plonami. Niektóre jej rodzaje zaczynają owocować już w połowie lipca.
Zobacz też:
Fiołek może kwitnąć niemal cały rok. Wystarczy jedna rzecz
To Ferrari wśród roślin doniczkowych. Kwitnie lepiej od grudnika i gwiazdy betlejemskiej
Grudnika przycinaj tylko w ten sposób. Inaczej możesz mu zaszkodzić