Reklama
Reklama

Lilie mogą zakwitnąć po raz drugi. Wystarczy, że wykonasz ten zabieg

Lilie to jedne z najpiękniejszych kwiatów ogrodowych, jednocześnie uchodzące za raczej łatwe w uprawie. Niestety, okres ich kwitnienia jest dość krótki i po zaledwie kilku tygodniach tracą swoją największą ozdobę. W kolejnym sezonie mogą jednak podobnie obsypać się kwiatami, jeśli tylko w odpowiedniej chwili wykonamy pewien prosty zabieg. O czym nie wolno zapomnieć w uprawie lilii ogrodowych?

Lilie charakteryzują się dużymi, różnokolorowymi kwiatostanami oraz intensywnym zapachem. Najczęściej spotykane są te o białej, żółtej, pomarańczowej lub różowej barwie. Są dość wysokie, dlatego zazwyczaj górują nad innymi rabatkami, nadając ogrodowi niepowtarzalnego uroku. Co zrobić, by skłonić je do ponownego kwitnienia? Znamy na to prosty sposób. 

Kiedy kwitną lilie?

W zależności od odmiany lilie ogrodowe kwitną od czerwca do sierpnia, a okres pełnego rozkwitu wynosi zaledwie 2-3 tygodnie. Co więcej, aby wydały kwiaty, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy zapewnić im wilgotną, żyzną glebę oraz słoneczne lub częściowo zacienione stanowisko. 

Lilie ogrodowe nie znoszą suszy. Jeśli więc w czasie upałów zapomnimy o regularnym podlewaniu, z dnia na dzień mogą stracić wszystkie płatki. 

Czytaj również: Dwa kolory kwiatów na jednym kwiatostanie. Bajkowa budleja wzbudzi zazdrość sąsiadów 

Co zrobić, gdy lilie przekwitną?

Bardzo ważnym zabiegiem, który należy przeprowadzić, gdy lilie ogrodowe przekwitną, jest przycięcie ich na odpowiedniej wysokości. Należy usunąć jedynie przekwitłe kwiatostany, bez skracania ulistnionej łodygi. Jest ona niezbędna, by roślina ożywiła zmęczone po okresie kwitnienia cebule i właściwie przygotowała się na nadejście zimy. Pędy należy ściąć dopiero późną jesienią, gdy całkowicie zżółkną. Najlepiej wykonać cięcie tuż przy ziemi. 

Po zakończeniu kwitnienia zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia warto również zastosować specjalny nawóz do lilii. Powinien być bogaty w potas i fosfor. Dzięki temu zabiegowi lilie w kolejnym sezonie ponownie obsypią się kwiatami.

Czytaj też: Te kwiaty kwitną nocą. Zachwycają kolorami i niezwykłym zapachem 

Czy lilie trzeba wykopywać na zimę?

Większość odmian lilii ogrodowych jest mrozoodporna, co pozwala jej przetrwać zimę. Warto jednak odpowiednio zabezpieczyć je przed mrozem, na przykład za pomocą słomy. Można też okryć podłoże ściółką, suchymi liści, torfem lub korą. Wyjątek stanowią lilie orientalne, które są bardzo wrażliwe na zmienne warunki pogodowe i nie mogą pozostać w gruncie. Najlepiej wykopać je już na przełomie września i października, a cebulki dokładnie oczyścić.

Następnie umieszczamy je na przykład w jutowych workach czy papierowych torbach, w przepuszczalnym podłożu i przysypujemy je torfem. Tak przygotowane cebulki przechowujemy w temperaturze 4-10 stopni Celsjusza. To bardzo ważne, gdyż po przechowywaniu w zbyt wysokiej temperaturze lilie będą słabiej kwitnąć. Dla bezpieczeństwa przed zimowaniem lilii warto zabezpieczyć je dodatkowo preparatem grzybobójczym. Dzięki temu wiosną możemy zapewnić sobie obfite kwitnienie. 

Zobacz też:

Marzysz o owocach z własnego ogrodu? Nie przegap tego terminu

Ten zimozielony krzew zachwyca przez cały rok. Teraz jest najlepszy czas na sadzenie

Wcale nie wiosną. Teraz jest najlepszy czas na ten zabieg w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | przycinanie roślin | pielęgnacja roślin