Reklama
Reklama

Dwa kolory kwiatów na jednym kwiatostanie. Bajkowa budleja wzbudzi zazdrość sąsiadów

Dwa kolory kwiatów, umieszczone na jednym kwiatostanie, to znak szczególny pewnej ciekawej odmiany Budlei Dawida. Roślina zwraca uwagę i zachwyca swoimi długimi, barwnymi kwiatostanami. Co warto o niej wiedzieć? Czego potrzebuje odmiana ‘Flower Power’, by być ozdobą ogrodu?

Budleja Dawida znana jest też jako motyli krzew, ponieważ słodki zapach jej kwiatów wabi różne gatunki motyli. To roślina z rodziny trędownikowatych, pochodząca z Chin i Japonii, i rozpowszechniona w uprawie. Jest chętnie wybierana do ogrodów z uwagi na swoją dużą ozdobność. Występuje w różnych odmianach, a bajkowa odmiana ‘Flower Power’ podbije serce każdego. Czym się wyróżnia i jak ją uprawiać?

Budleja Dawida ‘Flower Power’. Kochają ją motyle i ludzie

Budleja Dawida to krzew liściasty o charakterystycznych kwiatostanach w kształcie wiechy. Kwiaty mogą mieć różne barwy — w zależności od odmiany. Zwykle są białe, niebieskie, różowe, fioletowe lub purpurowe. Odmiana ‘Flower Power’ wyróżnia się jednak połączeniem dwóch kolorów kwiatów na jednym kwiatostanie.

W pąku kwiaty mają piękny, lawendowy kolor, a po otwarciu robią się pomarańczowe. Ten mocny kontrast sprawia, że roślina zwraca uwagę. W dodatku intensywnie pachnie, co jest jej dodatkowym atutem. Kwiatostany utrzymują się na roślinie od lipca aż do pierwszych przymrozków. 

Czytaj też: Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie 

Jak dbać o budleję? Uprawa i pielęgnacja rośliny

Piękna roślina o dwóch kolorach kwiatów na kwiatostanie może być niezwykłą ozdobą ogrodu. Żeby jednak zdrowo się rozwijała, trzeba jej zapewnić odpowiednie warunki. Może być sadzona zarówno na działkach, jak i w donicach stojących na tarasie czy na balkonie. Najlepsze stanowisko dla niej powinno być słoneczne lub pół-cieniste. Nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Najlepsza jednak będzie dla niej gleba o odczynie obojętnym lub zasadowym - żyzna, przepuszczalna i wilgotna.

Budleja Dawida ‘Flower Power’ nie jest mrozoodporna, więc potrzebuje zabezpieczenia przed zimą. Nasada pędów musi zatem zostać okryta liśćmi lub korą. W okresie suszy roślina wymaga szczególnej troski o nawodnienie. Potrzebuje również wiosną przycinania w celu formowania i zagęszczenia pędów. 

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka