Reklama
Reklama

Kupiłeś storczyka? Zrób to zaraz po powrocie do domu, inaczej szybko zmarnieje

Kupiłaś storczyka w nadziei na to, że będziesz miała w domu piękną roślinę, a orchidea zmarniała? Jeśli liście rośliny obumierają i widać się na nich charakterystyczne białe punkciki, przypominające kłębki wełny, reaguj. Jest to bowiem sygnał, że twój kwiatek doniczkowy został zaatakowany przez wełnowce. Szkodniki oblepiają roślinę i z dnia na dzień coraz bardziej ją wyniszczają. Istnieje jednak domowy sposób, aby pozbyć się ich i odratować marniejącego storczyka.

Storczyki to piękne, egzotyczne kwiaty, które od kilku lat królują na parapetach Polaków. Są tak popularne, że obecnie możesz kupić je w każdym markecie, jednak zanim przyniesiesz je do domu, powinnaś dokładnie obejrzeć kwiatek. 

Jeśli nie przyjrzysz im się dokładnie, później możesz mieć do czynienia z plagą wełnowców na storczykach. Te małe szkodniki mogą być niezwykle groźne. Doprowadzą roślinę do ruiny, jeśli od razu nie zabierzesz się za ich zwalczanie, dlatego musisz zareagować natychmiast, gdy tylko zauważysz małe, "wełniane kuleczki" na liściach.

Przez wełnowce twój stroczyk szybko marnieje. Po tym rozpoznasz pasożyty

Wełnowce to małe, ale niezwykle groźne szkodniki z rodziny czerwców, które atakują rośliny doniczkowe, m.in. fikusy i draceny. Najczęściej ich ofiarą padają jednak storczyki, które niewiele osób dokładnie ogląda przed zakupem. Suche powietrze i wysokie temperatury w marketach sprzyjają ich obecności.

Można je zauważyć na pierwszy rzut oka, ale większość ludzi przygląda się jedynie kwiatom, podczas gdy te kilkumilimetrowe pasożyty najczęściej żerują w okolicach nerwów, na łodygach i liściach od spodu.

Ciała wełnowców pokryte są woskowatą, białą substancją, przez co wyglądają jak kłębki wełny (stąd też ich nazwa). Nawet jeśli początkowo obecność nie będzie nam przeszkadzać, ale w miarę upływu czasu będzie stawać się ona coraz bardziej uciążliwa. Jeśli odpowiednio nie zareagujesz, najpierw doprowadzą do ruiny storczyka, a później przeniosą się również na inne rośliny.

Kup w aptece i przetrzyj liście storczyka. Wełnowce znikną, a roślina odżyje

Na szczęście istnieje prosty sposób, dzięki któremu szybko pozbędziesz się pasożytów i uratujesz marniejącego storczyka. Musisz tylko zastosować popularny i łatwo dostępny środek z apteki, a mianowicie olej parafinowy. 

Obficie nasącz nim waciki i przemywaj nimi zainfekowane części storczyka. Cząsteczki produktu oblepią szkodniki, uniemożliwiając im dalsze wyrządzanie szkód. Po kilku dniach stosowania weź roślinę pod prysznic i spłucz pozostałe wełnowce. Zanim jednak zabierzesz się na kąpiel, zabezpiecz bryłę korzeniową orchidei przed nadmiarem wody po to, by nie została przelana.

Może cię zainteresować: Te kwiaty są czarne jak noc i bujnie kwitną. Posadź je, a sąsiadki oszaleją z zazdrości                

Nie tylko olej parafinowy. Do zwalczania wełnowców przyda ci się również ocet

Do zwalczania wełnowców na storczykach przyda ci się również produkt z kuchennej szafki. Mowa o occie, który musisz połączyć z wodą w proporcjach 1:1. Taką mieszanką przecieraj liście i łodygi, podobnie jak we wcześniej odpisanej metodzie z olejem parafinowym. Czynność powtarzaj co 4-5 dni, aby wytępić całą populację szkodników.

Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin