Reklama
Reklama

Krzaczki truskawek usychają mimo podlewania? Ogrodnik zdradza, gdzie leży problem

Twoje truskawki marnieją i zaczynają usychać? Większość osób nie rozumie, dlaczego tak się dzieje, skoro krzaczki są podlewane regularnie. Według ogrodnika przyczyn należy szukać również w innych błędach pielęgnacyjnych, ale też w chorobach i szkodnikach. Poznaj je wszystkie, a być może zdążysz uratować swoje plony.

Truskawki są uwielbiane przez ogrodników ze względu na słodki smak i szerokie zastosowanie w kuchni. Niestety mogą usychać przez błędy pielęgnacyjne, choroby czy szkodniki. Sprawdź, co zrobić, żeby je uratować.

Przez te błędy pielęgnacyjne truskawki usychają

Truskawki usychają ze względu na nieodpowiednie podlewanie, niewystarczającą ilość składników odżywczych lub złe przygotowanie podłoża pod ich uprawę. 

Częstotliwość i obfitość podlewania krzaczków należy dostosować do warunków pogodowych. Niedobór wody może spowodować ich więdnięcie i usychanie, a nadmiar - gnicie korzeni.

Musimy nie tylko regularnie podlewać te rośliny, ale też nawozić. Z kolei pH gleby powinno wynosić od 5,5 do 6,5. Podłoże musi być zdrenowane i bogate w materię organiczną. 

Nie tylko błędy w uprawie. Truskawki mogą usychać przez choroby i szkodniki

Truskawki mogą usychać przez groźną chorobę, jaką jest werticilioza, którą wywołuje grzyb Verticillium dahliae. System korzeniowy roślin zostaje zaatakowany, przez co krzaczki więdną i zamierają. 

Tę chorobę możemy rozpoznać po żółknących i więdnących liściach dolnych truskawek. Z czasem rozprzestrzenia się na całości. Trzeba zatem przeprowadzić test ziemi i roślin, potwierdzający obecność grzybów Verticillium dahliae.

Żeby zapobiegać werticiliozie, musimy stosować zdrowy materiał roślinny i unikać uprawy krzaczków na zakażonej glebie. Polecamy też używanie środków ochrony roślin i czystych narzędzi ogrodniczych. Jeśli krzaczki są zainfekowane, to należy je usunąć i zniszczyć. 

Truskawki mogą usychać przez atakujące je szkodniki, a dokładniej pędraki. Uszkadzają one liście i korzenie rośliny, co prowadzi do jej osłabienia i zamierania. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie krzaczków i używanie wspomnianych środków ochrony. 

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | działka