Już teraz możesz sadzić kwiaty na balkonie. Te odmiany nie boją się chłodów
Pod koniec zimy wiele z nas z utęsknieniem czeka na pierwsze wiosenne kwiaty. Dobrą wiadomością dla ogrodników jest to, że już teraz mogą założyć pierwsze skrzynki z roślinami, które rozkwitną już niedługo. Dowiedz się, jakie gatunki zniosą przedwiosenne chłody i rozwiną się niezależnie od trudnych warunków pogodowych. Ilość kwiatów cię zaskoczy!
Jeśli z niecierpliwością czekasz na wiosnę, przygotowanie pierwszych roślin umili ci najbliższy czas. Sprawdź, jak przygotować pierwsze rośliny do kwitnięcia.
Pod koniec zimy najlepiej poradzą sobie kwiaty cebulowe. Sprawdzą się zarówno te, które zostały z poprzedniego sezonu, jak i te kupione w marketach, sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach. Kwiaty te wytrzymają niskie temperatury, a także lekkie przymrozki. Jeśli jednak zima wróci, a mrozy będą silniejsze, będziemy musieli pamiętać, aby schować skrzynki w bezpieczniejszym dla kwiatów miejscu.
Największą popularnością cieszą się hiacynty. Ich plusem jest niepowtarzalny zapach oraz to, że dostępne są w najróżniejszych kolorach. To także dobry moment na posadzenie miniaturowych żonkili — mają drobne żółte kwiaty o charakterystycznej trąbce. Niezwykle urocze i wytrzymałe są szafirki. To rośliny, które mają drobne kwiaty w kształcie pękatych dzwonków. Dostaniemy je białe, niebieskie oraz w odcieniach fioletu, a nawet różu.
Oprócz tego w doniczkach pod koniec zimy sprawdzą się:
- miniaturowe narcyzy,
- irysy żyłkowane,
- śnieżniki,
- cebulice,
- krokusy,
- tulipany,
- puszkinie,
- prymulki bezłodygowe.
Zobacz także: Domowy nawóz na obfite plony. Zrobisz go w kilka minut i zastąpisz nim aż tonę obornika
Do przygotowania wczesnowiosennych skrzynek będziemy potrzebowali doniczek z otworami odpływowymi w dnie oraz podłoża. Do kwiatów cebulowych sprawdzi się ziemia uniwersalna.
Podłożem wypełniamy doniczki i sadzimy w nim cebulki kwiatów. Powinny znajdować się one na takiej głębokości, w jakiej rosły do tej pory — cebula nie powinna być całkowicie przykryta ziemią.
Największym plusem kwiatów cebulowych jest to, że można je ze sobą dowolnie komponować. Nie potrzebują dużo miejsca, dlatego można sadzić je w doniczkach dość ściśle. Kompozycje mogą być jedno lub wielokolorowe. Możemy łączyć ze sobą kwiaty, które rozwijają się wcześniej z tymi późniejszymi — np. prymulki z hiacyntami. Stworzą one niższą część kompozycji i zakwitną przed innymi roślinami. Dzięki temu skrzynka będzie cieszyć nasze oko dłużej.
Po posadzeniu cebulek należy pamiętać, aby je dokładnie podlać. Musimy pamiętać, aby potem podlewać je co kilka dni — ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra.
Zobacz też:
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu