Reklama
Reklama

Juka marnieje i traci liście? Nie trzeba wiele, by przywrócić jej wigor

Jeśli twoja juka marnieje i traci liście, może być to wina nieodpowiedniej pielęgnacji. Jest to roślina odporna na trudne warunki, ale nie niezniszczalna, dlatego musisz regularnie się jej przyglądać, a w razie problemów szybko podjąć odpowiednie kroki, aby ją uratować. Na szczęście nie trzeba wiele, by przywrócić jej wigor.

Juka uprawiana w doniczce jest rośliną odporną, lecz nie niezniszczalną. Ten egzotyczny gatunek pochodzi z suchych i ciepłych rejonów Ameryki Środkowej i Południowe. Potrafi magazynować zapasy wody w grubym, drewniejącym pniu oraz liściach. 

Można więc powiedzieć, że to idealny kwiatek dla zapominalskich, bo na pewno przetrwa, jeśli raz czy dwa zapomnisz o jego podlewaniu. Notorycznie lepiej jednak nie wystawiaj go na próbę i nie zapominaj o kilku innych kwestiach dbania o ten gatunek, bo może zmarnieć i szybko straci swoje piękne liście. Pamiętaj o tych zasadach pielęgnacji juki, a rośliny pozazdroszczą ci wszystkie sąsiadki. 

Jak uprawiać jukę? Takie warunki warto jej zapewnić

Aby juka mogła zdrowo rosnąć, potrzebuje dobrze oświetlonego miejsca. Co jednak ważne, nie powinno być ono bezpośrednio nasłonecznione, bo wtedy może dojść do poparzenia liści tej rośliny. 

Najlepiej doniczkę z nią postawić na parapecie od strony południowej lub wschodniej za zasłonką, aby promienie słońca nie padały bezpośrednio na kwiatka. Co kilka tygodni warto obracać doniczkę z juką, aby zapewnić jej równomierny wzrost. W przeciwnym razie może zacząć samoistnie wykrzywiać się w stronę światła. 

Czytaj również: Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami. Wystarczy odpowiednio je zachęcić

Oszczędność w podlewaniu juki to słowo klucz

W przeciwieństwie do wielu roślin doniczkowych juka nie przepada za obfitym podlewaniem. W przypadku nawadniania tej rośliny mniej znaczy więcej. Latem wystarczy wlać jej do doniczki wodę raz na 7-10 dni, a zimą co 2-3 tygodnie. 

Zbyt częste podlewanie juki może doprowadzić do gnicia korzeni i pojawiania się chorób grzybiczych tej rośliny. Trzeba jednak pamiętać o regularnym zraszaniu liści, które pozytywnie wpływa na wygląd juki i pomaga jej zachować optymalny poziom wilgotności. 

Może cię zainteresować: Lawenda będzie kwitła dwa razy dłużej. Po podlaniu tym wybuchnie kwiatami

Juka marnieje i traci liście? Zrób to, a przywrócisz jej wigor

Podlewanie wodą to często zbyt mało, by juka zachwycała kondycją. W okresie wiosenno-letnio-jesiennym powinieneś więc zasilać ją nawozami mineralnymi do sukulentów albo specjalnymi odżywkami dla juk. Dostarczą one roślinie niezbędnych składników odżywczych takich jak: azot, potas czy fosfor. 

Co 2 lata jukę warto również przesadzić późną wiosną, gdy roślina jest w fazie intensywnego wzrostu. Doniczka dla tej rośliny musi być duża i posiadać otwory drenażowe. podłoże powinno być przeznaczone specjalnie dla juk czy sukulentów. Koniecznie z dodatkiem perlitu, aby zapobiec zastojowi wody. 

Jeśli juka marnieje i traci liście, przyczyną mogą być także ataki szkodników. Najczęściej odpowiedzialne są za to przędziorki, wełnowce lub mszyce. Dlatego tak ważne jest, by często i dokładnie przyglądać się tej roślinie, a w razie wystąpienia problemu szybko zastosować ekologiczne środki ochrony roślin. 

Zobacz też:

Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie

Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie

Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin