Reklama
Reklama

Jodłę kaukaską w doniczce podlewaj w ten sposób. Będzie zielona aż do lutego

Jodła kaukaska jest popularnym drzewkiem bożonarodzeniowym, które jest niezwykle trwałe. Możemy jednak jeszcze bardziej wydłużyć jego żywotność, stosując kilka zasad, dzięki którym jodła przetrwa nawet do lutego. Podpowiadamy, jak zadbać o żywą choinkę w donicy i co zrobić, aby przez długi czas wyglądała okazale i pięknie.

Jodła kaukaska sprzedawana jest zarówno w formie ciętego drzewka, jak i w doniczce. Chcąc wydłużyć jej trwałość, możemy o nią zadbać w prosty sposób, dzięki któremu jodła przetrwa cały okres świąteczny. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę po zakupie jodły kaukaskiej.

Jaki rozmiar jodły jest najlepszy?

Jodła kaukaska jest częstym wyborem, ponieważ spośród bożonarodzeniowych drzewek jest najbardziej wytrzymała. Może przez długi czas zdobić nasz dom, bo nawet gdy zaczyna zasychać, nadal stanowi piękną dekorację domu, ponieważ w przeciwieństwie do innych choinek, jodła nie gubi igieł.

Zanim jednak kupimy jodłę kaukaską, zastanówmy się, co chcemy z nią zrobić po świętach Bożego Narodzenia. W przypadku, gdy chcemy kupić jodłę w donicy i później przesadzić ją do ogrodu, wybierzmy mały egzemplarz, ponieważ roślina tworzy rozległy system korzeniowy.

W przeciwnym razie jodła mogłaby się nie przyjąć, ponieważ większe okazy mają często cięte korzenie. Natomiast, jeśli nie zależy nam na posadzeniu jodły w ogrodzie, możemy od razu wybrać drzewko cięte, które umieszcza się w wiadrze z wodą.

Czytaj również: Jak wybrać sztuczną choinkę? Zwróć uwagę na te szczegóły, a będzie wyglądała, jak żywa

Jak zadbać o jodłę kaukaską w donicy? To musisz zrobić po zakupie

Po zakupie jodły kaukaskiej musimy również odpowiednio się nią zająć, aby mogła cieszyć nas swoim widokiem przez długi czas.

Przede wszystkim pamiętajmy, że jodła kaukaska nie toleruje suszy, upałów, ale także mroźnych wiatrów. Oprócz tego roślina potrzebuje sporej wilgotności powietrza, a także ciepłego stanowiska i podłoża o kwaśnym odczynie.

Natomiast w przypadku, gdy kupujemy jodłę na długo przed świętami, to musimy postawić ją na zewnątrz, w miejscu osłoniętym od mroźnego wiatru. Dzięki temu zahartujemy ją i sprawimy, że przetrwa ona znacznie dłużej. Dobrze pielęgnowana jodła kaukaska w donicy może wytrzymać od 6 tygodni do nawet 2 miesięcy.

Jak często podlewać jodłę kaukaską w doniczce? Dzięki tej metodzie przetrwa wiele tygodni

Odpowiednie podlewanie jodły kaukaskiej jest kluczowe dla trwałości naszego drzewka. Do tej czynności należy używać odstanej wody w temperaturze pokojowej. Oprócz tego do podlewania możemy używać specjalnie przeznaczonych do tego odżywek do choinek.

Alternatywą dla sklepowych nawozów są domowe mikstury. Najlepiej sprawdzają się te wykonywane z fusów po kawie lub herbacie. Są proste w wykonaniu, ponieważ wystarczy, że dodamy je do wody i odczekamy, aż nasiąkną.

Równocześnie musimy zadbać o to, by podłoże było przepuszczalne, gdyż jodła nie toleruje zastoju wody. Z tego samego powodu roślinę należy podlewać, gdy ziemia nieco przeschnie. Warto więc przed  podlaniem zawsze sprawdzić podłoże palcem. Innym sposobem jest włożenie do podłoża wykałaczki i wyjęcie jej po kilkunastu sekundach. Jeżeli będzie ona mokra, oznacza to, że należy zaczekać z podlewaniem jodły.

Choinkęnajlepiej zasilać wodą często, ale małą ilością wody. Dodatkowo warto postawić w jej pobliżu nawilżacza powietrza.


Zobacz też:

Te szkodniki mogą zniszczyć wiśnie. Gdy zobaczysz dziurki w owocach, nie zwlekaj

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie