Reklama
Reklama

Jak wykorzystać nadmiar śniegu w ogrodzie? W ten sposób zadbasz o swoje rośliny

Ostatnie dni obfitują w śnieg. Choć potrafi on sporo zniszczyć w naszym ogrodzie, może także okazać się bardzo przydatny. Dzięki niemu możemy zadbać o kondycję gleby lub o stan naszych roślin. Wystarczy, że mądrze go wykorzystamy. Sprawdź, co zrobić z nadmiarem śniegu w ogrodzie, aby przyniosło to pozytywne rezultaty.

Śnieg w ogrodzie może przynieść wiele strat, ale i wiele korzyści. Wystarczy, że jego nadmiar odpowiednio wykorzystamy, a dzięki temu zadbamy o stan gleby i roślin na naszej działce. Okazuje się bowiem, że może być on cennym pomocnikiem w ogrodzie. Sprawdź, jak go użyć, aby przyniósł korzyści.

Śnieg w ogrodzie - do czego możemy go użyć?

Śnieg może być naszym sprzymierzeńcem w ogrodzie, o ile rozsądnie go użyjemy. Między innymi może on pomóc nam, gdy mamy do czynienia z silnym, zimowym wiatrem oraz mocnym słońcem, czyli czynnikami, które mogą uszkodzić nasze rośliny. Wtedy to warto użyć śniegu i za jego pomocą ochronić rośliny.

W odpowiedniej ilości pomoże on zabezpieczyć gałęzie i pędy przed wysychaniem oraz przed poparzeniami słonecznymi. W dodatku topniejący śnieg jest świetnym źródłem wody dla roślin podczas suchej zimy. Dzięki niemu do gleby powoli i równomiernie wnika woda, co korzystnie wpływa na nasze okazy. Wobec tego, po odśnieżeniu chodnika lub podjazdu, warto nadmiar śniegu wyłożyć:

  • Pod duże iglaki - w miejscach, gdzie jest sucho.
  • Pod hortensje ogrodowe - te rośliny możemy nawet zasypać śniegiem całkowicie. Ostrożność zachowajmy jednak przy hortensjach bukietowych, aby nie uszkodzić ich pędów.
  • Na grządki oraz rabaty - w miejscach, w których planujemy uprawę wiosną.
  • W tunelach oraz szklarniach - nie ma tam opadów, więc dodatkowe nawilżenie może okazać się bardzo przydatne.

Czytaj również: Sansewieria nie chce rosnąć? Ta odżywka sprawi, że przestanie się mieścić w doniczce

Jak jeszcze wykorzystać nadmiar śniegu na działce?

Śnieg w ogrodzie to także wiele innych zalet. Może on między innymi zapobiegać erozji gleby. W momencie, gdy pokrywa on ziemię, to chroni pod podłoże przed wywiewaniem i wypłukiwaniem przez deszcze. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w ogrodach o nierównym ukształtowaniu.

Oprócz tego śnieg może być naturalnym nawozem, ponieważ zawiera niezbędny do wzrostu roślin azot. Wobec tego dostarcza on do gleby niewielkie ilości tego pierwiastka. Z tego samego powodu warto umieszczać śnieg na wspomnianych już grządkach i rabatach, ponieważ podczas topnienia w glebę będzie wnikał azot.

W dodatku podczas odwilży topniejący śnieg dostarcza do ziemi cennej wilgoci. Jest to szczególnie ważne dla roślin, które wymagają tego typu podłoża.

O czym pamiętać po stopnieniu śniegu w ogrodzie?

Nie zapominajmy również o tym, że gdy śnieg stopnieje, to musimy zadbać o nasz ogród, aby był on w dobrej kondycji. Wobec tego zaraz po odwilży musimy wykonać kilka ważnych kroków, dzięki którym wiosną będziemy mogli cieszyć się zdrowymi roślinami.

Przede wszystkim sprawdźmy, czy gleba nie jest za bardzo zbita. W razie potrzeby powinniśmy rozluźnić ją widłami lub grabiami, zapewniając w ten sposób optymalne napowietrzenie. Zadbajmy także o to, by usunąć wszelkiego rodzaju pozostałości organiczne i martwe liście, które zgromadziły się pod śniegiem.

Oprócz tego skontrolujemy nasze krzewy i drzewa oraz usuńmy uszkodzone gałęzie. Nie zapominajmy o nałożeniu maści ogrodniczej na rany powstałe wskutek złamań.

W celu zapobiegnięcia chorobom sprawdźmy również stan naszego trawnika pod kątem pleśni śniegowej. W przypadku, gdy zauważymy, że jest ona obecna, to zastosujmy odpowiednio dobrane preparaty grzybobójcze.

 

Zobacz też:

Zrób to z hortensjami zimą. Latem obsypią się kwiatami

Te warzywa wysiej już dziś. Będziesz się cieszyć plonami szybciej, niż sąsiedzi

Koniecznie zrób to w ogrodzie po opadach śniegu. Inaczej rośliny zmarnieją

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | uprawa roślin