Wiosenne kwiaty w twoim ogrodzie zaczęły już kwitnąć? Ogrodnik radzi, co zrobić
Wiosna to czas, w którym ogród budzi się do życia. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w marcu lub kwietniu, jednak coraz częściej zdarza się, że przez łagodne zimy, cebulki kwiatów zaczynają kiełkować znacznie wcześniej. Co w takim przypadku należy zrobić? Podpowiadamy, jak zadbać o wiosenne kwiaty, gdy wiosna nadchodzi wcześniej, niż się spodziewaliśmy.
W wyniku cieplejszych zim, cebulki wielu roślin zaczynają kiełkować już w grudniu, styczniu lub lutym. Przykładem mogą być przebiśniegi, ciemierniki czy wrzośce krwiste, które często wybuchają kwitnieniem już w zimie. Większość cebulowych roślin jednak zaczyna rosnąć dopiero wczesną wiosną. Gdy zauważysz, że cebulki zaczynają rosnąć w nieodpowiedniej porze, to ważne, aby zachować spokój i odpowiednio zareagować.
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to sprawdzenie temperatury. Jeśli termometr nie wskazuje poniżej -5°C, nie ma potrzeby podejmowania żadnych działań. Rośliny, mimo że rosną, wciąż radzą sobie w takiej temperaturze. W marcu czy kwietniu zdarza się przecież, że występują przymrozki, a rośliny cebulowe potrafią sobie z nimi poradzić. Okrywanie roślin w takich warunkach nie jest konieczne i może wręcz zaszkodzić. Gorzej, gdy prognozy przewidują bardzo niskie temperatury, szczególnie w nocy.
Jeżeli cebulki zaczęły rosnąć zbyt wcześnie, a na dodatek prognozy wskazują na silne mrozy, konieczna będzie ochrona roślin. Aby zapobiec ich przemarznięciu, warto użyć materiałów izolacyjnych, które pomogą utrzymać wyższą temperaturę wokół roślin. Zabezpieczenie nimi kwiatów na czas mrozów jest najlepszym, co można zrobić w tej sytuacji.
Do ochrony kwiatów cebulowych zimą doskonale nadają się naturalne materiały, takie jak:
- kora sosnowa lub świerkowa;
- rozdrobione gałązki z drzew iglastych;
- agrowłóknina;
- torf, kompost;
- siano, pocięta słoma;
- donice, wiadra, pojemniki.
Ważne jest, aby nie wycinać kiełkujących pędów ani nie wykopywać cebulek. Rośliny rozpoczęły już naturalny proces wzrostu, ingerencja człowieka może zahamować ich dalszy rozwój.
Zobacz też:
Planujesz sadzić tulipany do gruntu? Ogrodnik radzi, czy styczeń to dobry miesiąc
Chcesz, by pelargonie wiosną obsypały się kwiatami? Nie zapomnij o tym w styczniu
Tego błędu skrzydłokwiat nie wybacza. Sprawdź, jak go uratować