Reklama
Reklama

Jak przezimować balkonowe wrzosy? Dzięki temu nie przemarzną

Wrzosy są jednymi z najpiękniejszych jesiennych kwiatów, które możemy uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Ich wyjątkowa kolorystyka nadaje balkonom i tarasom niepowtarzalnego klimatu, ale nieprawidłowo pielęgnowane rośliny mogą szybko utracić swój urok. A to byłaby wielka strata, ponieważ wrzosy mogą pozostać z nami przez kilka dobrych lat. Musimy tylko nauczyć się o nie dbać i dowiedzieć się, jak przezimować balkonowe wrzosy tak, by nie zmarniały.

Wrzosy to gatunek, który uznawany jest już niejako za symboli jesieni. Niezależnie od tego, czy uprawiamy te rośliny w gruncie, w skrzyniach czy w donicach, zawsze wprowadzają one niepowtarzalny klimat do naszych domów i ogrodów. 

Kwitną długo, ale nie wszyscy mają świadomość, że odpowiednio pielęgnowane wrzosy mogą postać na naszych tarasach i balkonach o wiele dłużej niż przez jeden sezon. Jak przezimować wrzosy tak, by cieszyły oczy przez kilka dobrych lat?

Jak dbać o wrzosy tak, by zdobiły balkon przez długi czas?

Zadbane wrzosy na balkonie mogą postać nawet do 5-6 lat. Większość z nas nie zdaje sobie jednak z tego sprawy, dlatego często już po jednym sezonie lądują one w śmietniku. Jest to jednak ogromne marnotrawstwo pięknych roślin i wydawanych na ich zakup pieniędzy. 

Aby te wieloletnie kwiaty zdobiły nasze domy i ogrody przez kilka dobrych sezonów musimy, tylko wprowadzić w życie kilka prostych zasad. Pamiętajmy, że to kapryśne rośliny, które mają swoje wymagania uprawowe. 

  • Sadzenie wrzosów

Po zakupie na przełomie września i października wrzosy ze sklepu ogrodniczego powinniśmy przesadzić do gruntu lub większej doniczki z wydrążonymi niewielkimi otworami odpływowymi na dnie. Najlepiej sprawdzi się skrzynka o średnicy minimum 15 cm.

Wykopujemy dołek o głębokości podobnej do tej, na którą zostały wkopane do doniczki i umieszczamy w nim rośliny. Na koniec przysypujemy wrzosy ziemią i obficie je podlewamy. Kluczowa przy przesadzaniu jest odległość roślin od siebie, która pomiędzy dwoma sadzonkami musi wynosić minimum 30-40 cm. 

  • Stanowisko i ziemia dla wrzosów

Stanowisko dla wrzosów powinno być jasne i osłonięte od wiatru, ponieważ nie jest to roślina o bardzo wysokiej odporności. Do ich uprawy najlepsza jest gleba kwaśna, ale lekka i dobrze przepuszczalna. Powinna mieć odczyn pH na poziomie od 3,5 do 5. Na wierzch świetnie sprawdzi się kora sosnowa, która uniemożliwi rozwój chwastom.

Może cię zainteresować: Nazywają ją "rośliną biedy". Lepiej nie trzymaj jej w domu, bo portfel zaświeci pustkami

Jak przezimować wrzosy w doniczce? Tak zapewnisz im ochronę

Jak przezimować wrzosy w doniczce tak, by udało im się pięknie rozkwitnąć w kolejnym sezonie? Z natury jest to gatunek wrażliwy, ale musimy pamiętać, że w przypadku kwiatów uprawianych w skrzyniach na balkonie ryzyko przemarznięcia jest jeszcze większe. A to z uwagi na niewielką ilość podłoża, która okrywa ich korzenie. 

Dlatego, by wrzosy mogły przetrwać przetrwały zimę, w okresie od grudnia do marca dla bezpieczeństwa powinniśmy okryć je tkaniną cieniującą, albo agrowłókniną. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wykorzystywać do tego folii ani słomy, bo wtedy wrzosy mogą zacząć gnić.

Czytaj również: Storczyk nie chce kwitnąć? Kup ten specyfik w aptece i spryskaj korzenie

Zobacz też:

Na Dzień Matki kup mamie te kwiaty. Długo postoją w wazonie

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe