Iglaki na działce brązowieją? Uratujesz je w ten sposób
Nie ignoruj tego, że iglaki na twojej działce brązowieją. To, że zmieniają kolor na przełomie jesieni i zimy jest normalne, jednak na wiosnę drzewka znów powinny się zazielenić. A jeżeli tak się nie dzieje, przyczyną mogą być popularne błędy w pielęgnacji roślin. Sprawdź, czy na pewno ich nie popełniasz.
Pogarszający się stan krzewów w ogrodzie może mieć różne przyczyny, np. mało przestrzeni między poszczególnymi roślinami, przez którą zmuszone są one konkurować o składniki odżywcze w glebie. Najczęściej jednak winne są choroby, szkodniki i błędy w pielęgnacji. Być może popełniasz je nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z tego, że to właśnie przez nie iglaki brązowieją.
Jeśli twoje drzewka nie zazieleniają się na wiosnę, upewnij się, że na pewno odpowiednio o nie dbasz. Złe rozmieszczenie iglaków, ich nieprawidłowe podlewanie, a nawet brak ochrony na zimę może mieć poważne konsekwencje.
Brązowienie iglaków odpowiedzialne mogą być choroby roślin (m.in. fytoftoroza) oraz szkodniki takie jak: mszyce świerkowe, przędziorki sosnowca czy miniarki. Z tego powodu krzewy w ogrodzie warto regularnie przeglądać, sprawdzając je zarówno na zewnątrz, jak i od środka.
Im szybciej zauważysz suche igły oraz pędy, tym większą będziesz mieć szansę na uratowanie rośliny Usunięcie chorych części iglaków i zastosowanie odpowiednich oprysków powinno pomóc ci rozwiązać problem i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.
Czytaj również: Koniecznie zrób te trzy rzeczy w sadzie, a owoce będziesz zbierać garściami
Tym, co często powoduje brązowienie iglaków, jest ich nieprawidłowe nawadnianie. Niektórzy zapominają, że ziemia wokół nich powinna być przez cały czas wilgotna. Zwłaszcza jeśli masz w swoim ogrodzie młode rośliny, u których system korzeniowy dopiero się rozwija. W zależności od warunków pogodowych trzeba je podlewać raz na 7-14 dni. Podłoże powinno być jednak przepuszczalne, ponieważ zastój wody w gruncie może doprowadzić do gnicia korzeni.
Brązowienie i opadanie igieł może być również objawem niedoboru składników odżywczych, takich jak magnez. W takiej sytuacji można zasilić rośliny odżywką do roślin iglastych ze sklepu ogrodniczego albo wykorzystać domowy nawóz (np. na bazie popiołu drzewnego).
Może cię zainteresować: Zapytaliśmy ogrodnika, kiedy przycinać tuje po zimie. To najlepszy termin
Nie dziw się również, że twoje krzewy brązowieją, jeśli zapomniałeś zabezpieczyć je na zimę. Wbrew pozorom, nie wszystkie iglaki lubią niskie temperatury, te młodsze i mniej odporne często trzeba chronić przed intensywnymi mrozami np. poprzez okrycie jutą czy agrowłókniną. Z większych okazów również od czasu do czasu powinieneś odgarnąć grube warstwy śniegu. Może im on bowiem ciążyć i tym samym przyczyniać się do osłabienia pędów.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach