Reklama
Reklama

Hosty będą piękne i okazałe. Wystarczy, że posadzisz je w cieniu i zastosujesz ten nawóz

Hosty to eleganckie rośliny, które cieszą oko bujnymi liśćmi i małymi, delikatnymi kwiatami. Żeby były piękne i okazałe, należy sadzić okazy w cieniu, ale to nie wszystko. Dodatkowo powinniśmy zasilić je naturalnym nawozem z rośliny porastającej niemal każde podwórko. Sprawdź przepis na wzmacniający nawóz do hostów.

Hosty, inaczej nazywane funkiami, należą do roślin liściastych, pochodzących z Japonii, Chin i Korei Południowej. Ich naturalnym środowiskiem są lasy, zbocza gór i tereny blisko strumieni, gdzie jest ciemno i panuje wilgoć. Jak uprawiać funkie? Czym je nawozić? Odpowiadamy. 

Jak uprawiać hosty? Najważniejsze zasady

Jeśli zastosujemy najważniejsze zasady pielęgnacyjne hostów, to odwdzięczą nam się efektownymi liśćmi w kolorze zielonym, stalowoniebieskim, złotożółtym z białymi lub żółtymi paskami bądź obrzeżami. Z kolei od czerwca do sierpnia zakwitną białe, niebieskie lub jasnofioletowe kwiaty. Jak zatem uprawiać te rośliny?

Funkie preferują cieniste lub półcieniste stanowiska i przepuszczalną ziemię. Wybieramy podłoże piaszczysto-gliniaste i lekko kwaśne. Odstęp między odmianami wysokimi powinien wynosić 40-60 cm, a mniejsze sadzimy co 30-35 cm. 

Jeśli chodzi o rozmnażanie, to robimy to przez podział silnie rozrośniętych roślin przed kwitnieniem. Możemy też rozmnażać hosty z nasion wczesną wiosną.

Latem podlewamy funkie codziennie, najlepiej wieczorem. Musimy też ściółkować podłoże i regularnie nawozić te rośliny

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Uprawa begonii - najważniejsze zasady. Domowy nawóz pobudzi na kwitnienie

Przepis na naturalny nawóz do hostów z mniszka lekarskiego

Do hostów warto stosować nawozy, które dodatkowo będą zakwaszać glebę. Możemy przygotować naturalny nawóz z mniszka lekarskiego. Jak zrobić taką gnojówkę?

Liście, pędy i kwiaty mniszka lekarskiego wrzucamy do plastikowego wiadra i zalewamy 10 l wody, najlepiej, gdyby była to deszczówka. Następnie przykrywamy mieszankę ścierką i przez 3 tygodnie mieszamy ją co jakiś czas. 

Po upływie 3 tygodni płyn z gnojówki należy zlać, a resztki organiczne wrzucić na kompostownik. Przed zasileniem hostów rozcieńczamy nawóz z wodą w proporcji 1:10. Możemy też podlewać nim inne rośliny ozdobne, a także warzywa i owoce

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie