Gdy widzisz szary nalot na pomidorach, działaj szybko. Inaczej stracisz resztki upraw
Widzisz na łodygach i liściach pomidorów szare plamy i gnijące owoce? Te niepokojące objawy chorobowe, to nic innego, jak szara pleśń. W takiej sytuacji musisz szybko zadziałać, ponieważ stracisz resztki upraw i z dużych, soczystych plonów wyjdą nici. Sprawdź, jak uratować pomidory, nie zwlekaj.
Najczęstszą chorobą pomidorów jest zaraza ziemniaczana. Tuż za nią na podium znajduje się równie groźna - szara pleśń. Rośliny są narażone na nią w drugiej połowie lata, gdy temperatura dzienna nieco spada i częściej występują deszcze. Przedstawiamy najważniejsze informacje o szarej pleśni.
Szarą pleśń wywołuje gronkowiec szary, czyli grzyb z rodziny twardnicowatych. Na nasze uprawy może przenieść się przez wiatr, wodę, jak i kontakt z porażoną rośliną.
Sprzyjającymi warunkami do rozwoju tej groźnej choroby jest wysoka wilgotność powietrza (powyżej 90 procent), temperatura od 15 do 20 stopni Celsjusza, słaba cyrkulacja powietrza oraz stres roślin, który powodują uszkodzenia mechaniczne, niedobór składników odżywczych, susza, upały oraz zbyt niske albo za obfite nawożenie azotem.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mączniak prawdziwy na floksach - objawy, zwalczanie, zapobieganie
Szarą pleśń rozpoznamy po szarym, pylącym nalocie, który pojawia się na wszystkich częściach rośliny. Są to zarodnika grzybowe, z łatwością przenoszące się na pozostałe uprawy.
Niepokoić powinny nas też szare, wodniste plamy na liściach i owocach. Plony z czasem zaczynają mięknąć i gnić od strony szypułki. W efekcie cała roślina obumiera.
Gdy tylko zauważymy objawy chorobowe, to musimy od razu przystąpić do działania, aby nie stracić wszystkich plonów. Jak zatem pozbyć się szarej pleśni? Będziesz potrzebować konkretnych środków.
- Fungicydy
Na silną infekcję zadziałają te chemiczne środki. We wczesnym etapie choroby zastosujmy fungicydy o działaniu systemicznym, wnikające do wnętrza rośliny i przemieszczające się wraz z jej sokami.
- Biopreparaty
Te produkty zawierają mikroorganizmy antagonistyczne dla grzyba Botrytis cinerea. Są bezpieczniejsze niż fungicydy zarówno dla środowiska, jak i pomidorów.
- Naturalne preparaty
Na wczesnym etapie szarej pleśni możesz pokusić się o zrobienie naturalnych preparatów, czyli np. ekstraktu z czosnku lub wyciągu pokrzywy.
Szarej pleśni możemy zapobiegać poprzez unikanie nadmiernego zagęszczania roślin. Warto zapewnić im cyrkulację powietrza - pomidory uprawiane w szklarniach i tunelach foliowych wymagają wentylacji.
Uważajmy, aby nie przelewać roślin i nie moczyć ich liści. Możemy też zastosować zabieg ściółkowania, ograniczając wilgotność sprzyjającą rozwojowi grzybów. Po sezonie polecamy termiczne odkażanie gleby po pomidorach.
Zobacz też:
Widzisz takie pajęczynki na swoich roślinach? To groźny szkodnik, którego musisz szybko zwalczyć
Przestawiasz doniczki z kwiatami na zimę? Sprawdź, jak to się może skończyć