Reklama
Reklama

Wysiej te kwiaty w maju. Pachną czekoladą i mają wyjątkową nazwę

Szukasz rośliny, która będzie obficie kwitła przez całe lato, a jednocześnie nie jest bardzo wymagająca w uprawie? Jednym z kandydatów jest kosmos, kwiat ten ma pąki w różnych kolorach, długo i szybko kwitnie, a niektóre rodzaje wydzielają zapach przywodzący na myśl czekoladę. Zobacz, gdzie wysadzać te kwiaty i jak najlepiej o nie zadbać.

Kosmos znany również jako onętek i wschodniaczek to roślina pochodząca z rodziny astrowatych. Kwiat ten jest jednoroczny, ale bardzo szybko rośnie i może osiągać do 1,5 m wysokości. Obficie się rozrasta, tworząc barwne aranżacje na rabatach. 

Kosmos — dlaczego warto mieć te kwiaty w ogrodzie? 

Roślina ta zyskuje na rosnącej popularności. Wywodzi się z Ameryki Północnej i Południowej, jednak w panującej w naszym kraju aurze, radzi sobie bardzo dobrze.  Kwiaty osiągają do 10 cm średnicy. Występują w wielu kolorach w zależności od odmiany, do wyboru są m.in. białe, żółte, różowe, fioletowe, a także czerwone. To właśnie ostatnie wydzielają, charakterystyczny zapach, przypominający czekoladę. Kwiaty te kwitną od lipca do października. Ponadto są miododajne, dzięki czemu urozmaicają ekosystem i wspierają pszczoły. 

Dobrze wyglądają w otoczeniu innych kwiatów, jednak można je również wysadzać samodzielnie na rabacie. W przypadku niższych rabat lepiej wybrać odmianę Sonata, która dorasta do 50 cm i nie wymaga żadnego podparcia. 

Sprawdź także: Tak pozbędziesz się chwastów bez szkód dla trawnika. Ogród będzie wyglądał perfekcyjnie

Kosmos — uprawa i wymagania 

Onętki nie wymagają szczególnej pielęgnacji, są one odporne na suszę i dobrze rosną na różnym rodzaju podłoża, jednak lepiej, aby nie były wysadzane na nadmiernie żyznych glebach, bo wtedy mogą gorzej kwitnąć, a bardziej się rozrastać. Zazwyczaj nie są atakowane przez szkodniki, bywa, że zalęgną się na nich mszyce, ale są to rzadkie sytuacje, jednak mogą poważnie ucierpieć, podczas przymrozków. Roślina ta ma bardzo słabą mrozoodporność. 

Najlepiej wysadzać go na słonecznych stanowiskach, niemniej poradzi sobie również w półcieniu, lecz wtedy może nieco gorzej kwitnąć. Wyższe odmiany wymagają wsparcia, dlatego też lepiej sadzić je przy płotach czy też murach. Młode sadzonki należy obficie podlewać, ukorzenione, dobrze znoszą suszę, jednak w przypadku dłuższych bezdeszczowych okresów, powinno się je podlać raz na tydzień. Warto im dostarczyć również nawóz — sprawdzi się uniwersalny do roślin kwitnących. 

Przekwitłe kwiatostany należy usuwać, dzięki temu kosmos będzie dłużej kwitł, roślina kiełkuje z nasion w ciągu 5 dni, a rozkwita już po 6-8 tygodniach. Zaletą tej roślin jest to, że sama się rozsiewa, dlatego też posadzona w jednym miejscu, może tam rosnąć nawet przez kilkanaście lat. 

Zobacz też:

Zamiast do kosza, włóż do doniczki skrzydłokwiatu. W mig wypuści piękne białe kwiaty

Wysiej w połowie maja. Twój ogród w sezonie nabierze barw

Podlewasz rośliny rano czy wieczorem? Wiele osób popełnia ten błąd

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | sadzenie | uprawa roślin