Reklama
Reklama

Tak pozbędziesz się chwastów bez szkód dla trawnika. Ogród będzie wyglądał perfekcyjnie

Trawnik jest ozdobą podwórka, jednak wyrastające pośród źdźbeł chwasty, mogą być utrapieniem. Bywają trudne do usunięcia, a także szpecą ogród. Jak można się ich pozbyć? Co zrobić, aby wyrastało ich mniej? Poznaj najskuteczniejsze sposoby, dzięki którym twój trawnik będzie się perfekcyjnie prezentował.

Maj wita nas kwitnącymi kwiatami i drzewkami, trawniki również budzą się do życia, a z nimi chwasty. Wyrastające pośród źdźbeł trawy mogą być prawdziwą zmorą osób, posiadających ogródki. Często są trudne lub czasochłonne do usunięcia, ze względu na obecność trawy, której nie chcemy uszkodzić. 

Jak usuwać chwasty bez szkody dla trawnika? 

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że nie wszystkie rozwijają się tak samo, niektóre pojawiają się wiosną, inne latem. Wiele z nich to rośliny jednoroczne, które usunięte z korzeniami, powinny odpuścić i więcej nie pojawiać się na trawniku. Jak ich się pozbyć? Niestety najskuteczniejszy sposób, to ten najbardziej czasochłonny, a polega na ręcznym usuwaniu chwastów. Jednak warto wyposażyć się w narzędzie do usuwania tych uporczywych roślin, dzięki czemu wyrwiemy je z korzeniami, a to sprawi, że trudniej będzie im wyrosnąć. 

Nie chcąc uszkodzić murawy lepiej zrezygnować z silnych środków chemicznych. W przypadku dużego skupiska chwastów w jednym miejscu można przygotować domową mieszkankę (należy nią spryskiwać tylko chwasty i unikać rozpylania na trawniku). W tym celu zmieszaj litr octu ze szklanką wody i dodaj pół szklanki soli. 

Sprawdź także: Ta magnolia jest zielona przez cały rok i długo kwitnie. Warto posadzić ją w maju

Jak zapobiegać wyrastaniu chwastów na trawniku? 

Chwasty zdecydowanie mocniej wyrastają na trawniku, który nie jest odpowiednio pielęgnowany. Błędy podczas koszenia czy też nawadniania mogą skutkować tym, że na murawie wyrośnie zdecydowanie więcej chwastów. Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim należy zadbać o koszenie źdźbeł na odpowiedniej wysokości. Najlepiej nie kosić trawy krócej niż na 50 mm. Jeśli będzie zbyt niska, to może być osłabiona, a przez to chwastom będzie znacznie łatwiej. 

Ponadto istotne jest również nawadnianie i nawożenie — to wzmacnia trawnik, dzięki czemu lepiej rośnie i jest w stanie samodzielnie zagłuszać chwasty. W przypadku nawozu wystarczy dostarczyć go dwa razy w ciągu roku, aby zapewnić odpowiednią dawkę minerałów źdźbłom. 

Istotne jest także dosiewanie trawy w obumarłych plamach, które powstają w trawniku. Na takiej gołej glebie chwasty bardzo szybko wyrastają, dlatego też lepiej działać szybko i wysiać tam murawę, która je zagłuszy. 

Zobacz też:

Regularnie pryskaj róże i begonie. Mszyce spadną z nich szybciej, niż krople deszczu

Co zrobić, żeby owoce nie były robaczywe? Wystarczy, że owiniesz tym pień drzew

Zapomnisz o ćmie bukszpanowej. Tylko obsyp krzewy tym składnikiem do ciasta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | chwasty